Bezbariérový přístup
Dobrý den, byli jsme jako SVJ osloveni s žádostí o zbudování bezbariérového přístupu do domu, tedy dotyčný argumentoval tím, že je to naše povinnost a on má na toto nárok. Oslovil jsem projektanta,který s naším SVJ spolupracuje a on si této povinnosti není vědom. Četl jsem na tomto portálu podobnou diskuzi z roku 2011 – je možné že za tu dobu v této věci něco změnilo? Díky za odpověď. Žádník
Obecně se povinnost zřízení bezbariérového přístupu vztahuje jen na veřejné prostory, ne na soukromé domy. Nejednoduché je technické řešení. Máme dům starý 10 let a jen umožnění vstupu vozíčkáři by znamenalo vybourání vchodových a vnitřních dveří v předsíni před schodištěm. Jinak se tam vozíčkář „neproplete“. A to ještě není vše. I do přízemního bytu máme asi 10 schodů. To znamená investici okolo 250 000 Kč na nový vchod. Pokud by stačila jen venkovní rampa k hlavnímu vchodu, tak by to byla asi nejmenší investice, ostatní náklady budou mnohem vyšší. Určitě je možnost dotace na nějaké technické vybavení, i z více zdrojů, žadatel však může být jen onen invalida. Pravda je, že slušnost by byla pomoci, na druhou stranu by i byla slušnost si úpravu na ostatních vlastnících nevynucovat, jak tazatel píše. Iníciativa musí být na straně žadatele. A to zjistit si možnosti technického řešeni, dotace na náklady atd. Pak teprve se obrátit na SVJ.
nově stavěné , případně ty , kde se realizuje stavební akce v souvislosti se vstupem a pohybem v domě , která podléhá stavebnímu povolení nebo ohlášce..
Bezbariérový přístup je – i kdyby žádné předpisy nebyly – základní lidskou slušností, zejména v okamžiku, kdy je v domě invalidní osoba. Zkuste se zamyslet nad tím, co byste dělali Vy v takové situaci a jak by Vám bylo. Znám spor, kdy spoluvlastníci odmítli umožnit instalaci i jen jednoduchého madla na stěně u schodů, aby mohla invalidní osoba schody použít. Dostal se až k Nejvyššímu soudu, ovšem až v době, kdy osoba, které mělo to madlo sloužit, nebyla mezi živými. Její pozůstalý manžel dotáhl spor až do konce – zřejmě z principu a také kvůli soudním poplatkům a nákladům na právní zastoupení, které tak za situace, kdy soud nakonec dal invalidní osobě za pravdu, mohl dostat zpět. Jde jen o zajištění způsobu financování – s tím může bezplatnou právní radou pomoci Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, zkuste se podívat na její webové stránky.
Existuje vyhláška č. 398/2009 o obecných technických požadavcích na bezbarierové užívání staveb. Na úpravu bezbariérového přístupu k výtahu nebo zřízení výtahu byly nebo jestli pořád (?) jsou k dispozici dotace od ministerstva pro místní rozvoj pro vlastníky domu, patří zde i SVJ. Na technické zařízení (schodolez nebo jak se to jmenuje) se dotace nedávají pro vlastníky domu, to si musí vyřešit postižený sám. Další problém je, zda vybudování bezbariérového přístupu by bylo technicky a stavebně možné. Pro lidi na vozíku to musí být určitě hrozné, když se nemohou dostat ven, protože je pár schodů. Čekat, až vás někdo snese k východu a pak zpět k bytu, musí být hrozné. Pokud by to nešlo řešit, tak jedině výměna bytu.
Poslední komentáře