Balkony
Dobrý den, naše SVJ zateplilo dům, společné balkony byly také zatepleny a opraveny. Výše nákladů byla stanovena na 19 500,– Kč. Za tuto cenu se některé balkony prodaly a některé se pronajaly za částku 200,– Kč/měsíc. Zbyly 4 neprodané balkony a a jejich uživatelé spekulují, že si je nemusí vůbec koupit a když tak pouze dlažbu za 7000,– Kč, že prý to jsou nebytové prostory, že to chtějí do smlouvy a zapsat do katastru nemovitostí, atd. Můžet mi prosím objasnit, zda mají pravdu a nelze s tím nic udělat ? Děkuji za odpovědi.
Pronájem společných částí domu je právně zcela v pořádku.
Ovšem jsou-li balkony společnou částí domu, nelze je prodat. Toto legislativní kutilství vám někdo poradil? Mohli jste to snad formulovat jako "pronájem na XX let s jednorázovou platbou předem". Takto si ti nebožáci koupili "čistý vzduch s bublinkami".
Nikomu z vlastníků nelze přikázat, aby si něco pronajal, pokud nemá o nájemní smlouvu zájem. Pokud nabízíte "prodej", mají zcela pravdu v tom, že požadují, aby balkon byl natrvalo zapsán v katastru jako součást bytu nebo příslušenství bytu.
Společné části domu jsou vyjmenovány v Prohlášení vlastníka. Znovu opakuji, že společnou část domu takto definovanou nelze zcizit (převést na jinou osobu).
Bylo by to možné u MÍSTNOSTÍ ohraničených stěnami, stropem a podlahou s možností uzamčení. Z místnosti totiž můžete vytvořit samostatnou jednotku a tu posléze prodat. Balkon za současného stavu není jednotkou a prodat jej samostatně nelze.
lake
„jsou-li balkony společnou částí domu, nelze je prodat“
Ale no tak. Společné části domu prodat lze, jsou převáděny společně s převodem jednotky, případně s převodem celého domu.
Pane Nový,
pokud si přečtete Zákon ovlastnictví bytů, zjistíte, že u společných částí nejde o prodej např. konkrétního balkonu, nýbrž o prodej ideálního spoluvlastnického podílu na VŠECH společných částech budovy.
Abyste dlouho nehledal: najdete to hned v §1, odstavec 1 ZoVB.
Přečtěte si též úvodní příspěvek vlákna, o tom zde diskutujeme.
lake
Není povinností vlastníků kupovat tyto balkony. Pak je mohou užívat někteří vlastníci třeba na základě nájemní smlouvy, nebo tyto balkony mají být přístupné všem vlastníkům.
Mělo by se u všech balkonů postupovat stejně.
Děkuji všem, kdo odpověděl na moji otázku. Prosím o věcnou diskusi, (bez vzájemného napadání), kterou velmi přivítám, neboť jsem laik a nemám potřebné znalosti. Prodej balkonů jsem neorganizoval, ale člověka, který ho prováděl chápu. Chce získat finanční prostředky, které nemáme. Kdyby postupoval dle zákona, nikdo by balkony nekoupil, ani by si je nepronajal, taková je realita (jednoduše proto, že nemusí). Budeme apelovat na morální kredit, jde o peníze pro dům, ne pro jednotlivce. Domnívám se, že nejsme tak úplně bezbranní. Společný balkon musí zůstat přístupný všem. Nikde není psáno, že je určený pro sušení prádla. Může si tam kdo chce a kdy chce dát cokoliv chce (pokud balkon nepoškodí a neznečistí). K sušení prádla jsou využívané balkony především. Nechci se ubírat touto cestou, je to hrocení vztahů a k ničemu dobrému to nevede, ale pokud nebude jiná cesta … Jeden významný český podnikatel prohlásil, že kdyby měl dodržovat všechny zákony, vyhlášky a nařízení, již by dávno zkrachoval. I toto hovoří o tom, pro koho jsou vlastně zákony dělány a jak jsou napsané, aby se člověk nemusel obracet na odborníky či právníky.
Pane miki58, používáte více možných postupů. Já bych se spíše snažil, aby se buď všechny balkony prodaly nebo pronajaly, ale je to vaše věc.
- prodej balkonu – je zcela legitimní, součástí tohoto postupu je zápis změn do prohlášení vlastníka, do katastru nemovitostí. Předpokládám, že jste zvolili správný postup po konzultaci s právníkem.
- pronájem balkonu – také normální postup, měl by být shromážděním vlastníků schválen způsob využití (tj. pronájem) i upřesňující pravidla ( komu, za kolik, na jak dlouho, případné ukončení,… )
- společné užívání – pokud je balkon v užívání všech majitelů (tedy i těch, kteří si jiný balkon koupili nebo pronajali ) je nutné zajistit, aby jej mohli užívat všichni tito vlastníci. Tedy shromáždění vlastníků by mělo schválit způsob využívání těchto balkonů. Například kdo, kdy tam může sušit prádlo nebo se opalovat, atd..
Děkuji panu AnonymousoviX za přehled využití společných prostor, bookmarkuji si
http://spolecenstvi.okinfo.cz/…se/balkony-2#…
Ono to ostatně platí pro jakoukoli věc, o mnoho více možností není, takže věc (nebo její část – pozn. pro diskutéra výše) je možno buď:
prodat
pronajmout
užívat
Snad bych jenom doplnil čtvrtou možnost:
nechat nevyužitou.
I na to má vlastník právo.
Pane miki58,
odpověděl jsem Vám, doufám jasně, že trik s "prodejem" balkonů je protiprávní. V pořádku by bylo, kdybyste nyní změnili Prohlášení vlastníka dodatkem a vložili dohodnuté změny do katastru. Společné balkony by se staly příslušenstvím konkrétních bytových jednotek.
Potřebný je v tomto případě souhlas "všech, jichž se změna týká" (dodávám: tedy všech), jak trefně poznamenávají pokyny ČÚZK k zápisu do katastru.
lake
Prepáčte, pán lake, nechceli byste tie pokyny špecifikovať, abysom ich mohol preštudovať? Ďakujem a prajem pekný deň.
Pane Jozefe, psal jsem o tom několikrát, i s odkazy na web Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Prosím zadejte hledat 'ČÚZK'.
Pokyny č. 24 Českého úřadu zeměměřického a katastrálního ze dne 4. 8. 2000 č.j. 2648/2000-23 k realizaci zákona č. 72/1994 Sb., ve znění opravy ze dne 16.8.2000 č.j. 4161/2000-23
dodatku č. 1 ze dne 25. 9. 2000 č.j. 4163/2000-23,
dodatku č. 2 ze dne 26. 1. 2001 č.j. 463/2001-23,
dodatku č. 3 ze dne 23. 1. 2002 č. j. 11/2002-23; Opravy tiskových chyb v dodatku č. 3 pokynů č.24 ze dne 11.2.2002 č.j. 19/2002-23.
dodatku č. 4 ze dne 17. 12. 2009 č. j. 6298/2009-22.
a ještě:
Návod pro správu a vedení katastru nemovitostí.
č.j. ČÚZK 4571/2001-23, účinnost od 1. 9. 2001
lake
P.S.
OPRAVENO 05.01.2010 14:08 - část textu chyběla
„Může si tam kdo chce a kdy chce dát cokoliv chce (pokud balkon nepoškodí a neznečistí).“
Tohle je poměrně rozšířený omyl.
Zřejmě je to rozšířený omyl rovněž v našem domě, když místnost stavebně určená jako kočárkárna (žádný kočárek jsem tam nikdy neviděl) je plná nábytku. Místnost jím není ani poškozena, ani znečištěna, přesto tvrdím, že to není v pořádku.
Nedávno se to tu řešilo, i s odpovědí na Vaši otázku. Neumím to najít, hledání nefunguje, a struktura fora vynucuje ukládání většiny příspěvku do „Ostatního“.
Argumentace byla asi ta, že když je kočárkárna stavebně určena k ukládání kočárků a současně je určena ke společnému užívání (zákonem), tak nelze tomuto zákonnému užívání bránit.
Já nikomu v ničem nebráním, jen si tam dám, co budu chtít. Pokud visí na balkoně prádlo, dost dobře se tam nelze pohybovat, ani provádět jinou činnost. Navíc je (u většiny balkonů) proveden zásah do bočních stěn balkonu pro připevnění držáků na šňůry pro prádlo. To myslím také není v pořádku. Mají souhlas ostatních majitelů, kteří tam mají svůj podíl ?
Poslední komentáře