Vložil lake, 11. Březen 2012 - 6:29

Pane Dušane, je pravdou, že jsem přehlédl situaci tazatele: SVJ v domě dosud nevzniklo. Ale z této skutečnosti opět vyplývá, že jsem měl pravdu: ke stavební úpravě (kterou zateplení je) je nezbytný souhlas 100% vlastníků jednotek.

V domě tazatele nevzniklo SVJ jako právnická osoba. To má zásadní důležitost. Družstvo jako pouhý správce není oprávněno rozhodovat o domě. Podle ustanovení § 9 odst. 1 ZoVB ve znění zákona č. 72/1994 před novelami je oprávnění správce definováno takto:
„Správu, provoz a opravy společných částí domu (dále jen „správa domu“) zajišťuje správce.“

Z uvedeného je zřejmé, že správce (původní družstvo) má omezenou pravomoc výhradně k provádění oprav domu – nikoliv k provádění stavebních úprav nebo dalších stavebních zásahů.
Pokud bereme význam slova „oprava“ podle daňových předpisů, pak pod opravu nespadá zateplení, které je technickým zhodnocením stavby. K tomu správce oprávněn není.

  • Pouze vlastník stavby může podat žádost o stavební povolení bez toho, že by musel prokázat své oprávnění.
  • Pokud je stavebníkem jiná osoba (např. družstvo), je její povinností prokázat stavebnímu úřadu „právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření“. Družstvo ovšem ze zákona takové právo nemá.

A už jsme konečně doma, že ano: Smlouva, kterou by toto právo vzniklo, je právním úkonem týkajícím se společné věci. Podle § 12 ZoVB platí:
„Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).“

Z toho plyne: Nemá-li stavebník smlouvu mezi ním a VŠEMI vlastníky jednotek, pak nezískal souhlas vlastníka. Stavební úřad jej vyzve k doplnění; po marném uplynutí lhůty pak žádost o stavební povolení odloží pro nesplnění základní podmínky – neprokázání oprávnění provést stavbu.

Takže na závěr: V domě tazatele je k provedení zateplení nutný souhlas všech, tedy 100% vlastníků jednotek.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud ovšem tazatel podepsal s družstvem nějakou „nevolnickou“ smlouvu, kterou družstvu předem udělil právo stavebníka, pak by vše bylo jinak. Zeptal jsem se pana Bavity výslovně zda takovou „nevolnickou“ smlouvu podepsal, ale neodpověděl mi.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.