Paní Aleno,
postup správce je protizákonný. Buď se mýlí a nezná Občanský
zákoník, nebo to na Vás jen zkouší.
Podle § 139 odst. 2 ObčZ „o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikostí podílů. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud“.
Toto ustanovení se tedy týká výhradně rozhodování mezi spoluvlastníky navzájem. O takový případ se však zde nejedná. Reklamaci vyúčtování úhrady za službu nelze podřadit pod hospodaření se společnou věcí (bytovou jednotkou); jde o právní úkon směrovaný navenek třetí osobě mimo okruh spoluvlastníků.
Na Vaši situaci se proto použije jiné ustanovení zákona. Podle § 139
odst. 1 ObčZ „z právních úkonů týkajících se společné věci
jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a
nerozdílně.“
Toto ustanovení se týká jednání spoluvlastníků navenek a platí pro Váš
případ. Pojem „společně a nerozdílně“ znamená JEDEN ZA
VŠECHNY – VŠICHNI ZA JEDNOHO (ano, jako u třech mušketýrů). Tedy
kterýkoliv ze spoluvlastníků může jednat za ostatní a činit právní
úkony týkající se společné věci.
Jestliže jste jako podílový spoluvlastník bytu podala reklamaci, jde nepochybně o reklamaci uplatněnou včas, bez ohledu na to, že nebyla podána všemi spoluvlastníky.
K tomu doporučuji, aby si pracovníci správce prostudovali rozsudek Nejvyššího soudu 33 Cdo 3948/2007 ze dne 20. 4. 2010, http://kraken.slv.cz/33Cdo3948/2007 který se v příslušné části podrobně zabývá rozdílem mezi „hospodařením se společnou věcí“ (§ 139 odst. 2 ObčZ) a „právním úkonem týkajícím se společné věci“ (§ 139 odst. 1 ObčZ).
lake
Poslední komentáře