SVJ může, avšak nemusí provozovat společná zařízení
domu. Zákon mu takovou povinnost neukládá.
U výtahu je odpovědnost v první řadě na vlastníkovi výtahu, což jsou všichni vlastníci jednotek v domě – nikoliv SVJ. Vlastník samozřejmě může přenést svou odpovědnost na jinou osobu (provozovatele výtahu), ovšem soudím, že k přechodu odpovědnosti musí být jednoznačný právní úkon – uzavřena smlouva o provozování výtahu. Odpovědnost SVJ jako provozovatele se řešila zde: http://www.portalsvj.cz/…st-za-vytahy
Může nastat úraz ve výtahu (a při tom je bezvýznamné, zda výtah byl či nebyl v pořádku). V této souvislosti je vhodné připomenout rozsudek Nejvyššího soudu, který částku odškodného ve výši 15 milionů Kč za trvalé poškození zdraví jako následek úrazu ve výtahu shledal jako přiměřenou. V tom okamžiku bude soud zjišťovat kdo za škodu odpovídá: zda vlastníci domu, kteří jimi byli v okamžiku vzniku škody, nebo SVJ – právnická osoba.
Jako základní otázku bude soud řešit kdo je vlastníkem a kdo provozovatelem výtahu. Pokud vlastníci nedoloží písemnou smlouvu, kterou přenesli své zákonné povinnosti a odpovědnost na jiného provozovatele, pak soud nejspíše dojde k závěru, že odpovědni jsou pouze oni jako vlastníci i provozovatelé dopravního prostředku. ZoVB totiž neobsahuje výslovné ustanovení o tom, že by na SVJ automaticky přešla odpovědnost za škody mající původ v provozu.
Takže k úvodnímu dotazu:
Vlastník nebo provozovatel výtahu odpovídá za to, že nebude provozováno
dopravní zařízení, které nevyhovuje celostátně platným předpisům.
Jediným způsobem, jak zamezit používání závadného výtahu, je vyřadit
jej z provozu. Pokud vlastník nebo provozovatel toto neučiní, půjde
o trestný čin obecného ohrožení bez ohledu na to, že nedošlo
k úrazu.
lake
Poslední komentáře