Vložil lake, 22. Červen 2012 - 9:13

Pane null, je zřejmé, že se v právní problematice neorientujete. Vaše sebejistota je tedy falešná. Neztrapňujte se tedy. Aby bylo jasno: nikdo vám nevyčítá neznalost práva. Ale chovejte se zde podle toho: když o věci víte prd, ptejte se. Nesnažte se hrát si na experta, nemáte-li na to.

Spoluvlastnictví je upraveno ve dvou odlišných předpisech: v Občanském zákoníku a v zákonu o vlastnictví bytů. Každá z obou právních úprav je naprosto odlišná. K tomu, abyste si to uvědomil, byste musel znát minimálně § 139 ObčZ a porovnat jej s § 12 ZoVB.

• Podle § 139 odst. 1 ObčZ platí, že "Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně".
Kterýkoliv ze spoluvlastníků tedy může sám učinit právní úkon, který zavazuje i ostatní spoluvlastníky. Dluh týkající se společné věci může věřitel vymáhat v plné výši na kterémkoliv ze spoluvlastníků podle svého výběru.

• Podle § 12 ZoVB platí, že "Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).".
Žádný ze spoluvlastníků domu tedy nemůže sám učinit právní úkon, který by zavazoval i ostatní spoluvlastníky. Právní úkon musí učinit všichni spoluvlastníci (100% podpisů), jinak by nešlo o právní úkon vlastníka a takový úkon by byl neplatný. Mimochodem: dluh týkající se společné věci nemůže věřitel vymáhat na kterémkoliv ze spoluvlastníků. Naopak je oprávněn na každém z nich vymáhat pouze alikvotní (dílčí) část dluhu do výše spoluvlastnického podílu tohoto vlastníka.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.