Paní Lucy, Vás zajímá vyplacení odměny za zpracované účetnictví a její zdanění. To je ale málo.
Zajímat Vás mělo především to, kdo může účetnictví zpracovávat. Kdyby měla paní, které jste účetnictví svěřili, živnostenský list, vystavila by fakturu, vy byste ji uhradili, zaúčtovali do nákladů na správu domu a měli byste po starostech. Ve smlouvě o vedení účetnictví jste si mohli sjednat, že účetní odpovídá za chyby způsobené porušením právních předpisů.
Místo toho jste postupovali v rozporu s právními předpisy.
Vedení účetnictví (i daňové evidence) je činnost odborná. To, že ji nemůže dělat každý, kdo si příležitostně vzpomene, že by se mu hodilo trochu si přivydělat, věděli autoři živnostenského zákona, a proto uvedli do přílohy č. 2 k zákonu č. 455/1991 Sb., že jde o činnost vázanou a vyjmenovali tam podmínky pro uznání odborné způsobilosti.
Takže ať uděláte s odměnou cokoliv, bude to špatně, protože ta paní neměla za zpracování účetnictví dostat nic. V tomto oboru totiž podniká neoprávněně.
Teď by mě docela zajímalo, jak to předané účetnictví vypadá a jestli si umíte zkontrolovat alespoň něco, abyste poznala, že je zpracováno v souladu s účetnimí předpisy.
Pokud ne, podívejte se na http://klaiex.webnode.cz/…-ucetnictvi/.
Pro členy výborů SVJ – laiky v oboru účetnictví, je tam pár rad, jak si převzaté účetnictví zkontrolovat a neplatit zbytečně za zmetky.
Ten příspěvek jsem nepsala jen pro Vás. Je tam dávno.
Oni totiž dovedou spáchat pěkný zmetek i účetní, kteří mají živnostenské oprávnění. Účetnictví SVJ je totiž docela tvrdý oříšek, protože SVJ jsou velmi zvláštní právnické osoby a účetní předpisy nerespektují všechny jejich zvláštnosti.
N. Klainová
Poslední komentáře