Přikládám další komentář MF ( náměstkyně ministra financí ing.Yvona Legierské ):
Text § 20 odst. 7 vymezuje hranici, kterou musí poplatník splnit tak, aby ve vztahu k němu nebyl použit § 23 odst. 3 písm. a) bod 9. Splní-li tedy poplatník ve třech bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích povinnost vyplývající z textu ustanovení § 20 odst. 7 – a "použije-li prostředky získané takto dosaženou úsporou daňové povinnosti ke krytí nákladů (výdajů) souvisejících s činnostmi, z nichž získané příjmy nejsou předmětem daně (tedy základ daně snížen o 300 tis. Kč a doložit je nezbytné 300 tis. násobeno platnou sazbou daně v příslušném zdaňovacím období, kdy poplatník základ daně snížil a využil tak daňové výhody – např. 28 %, pak tedy musí doložit uplatnění částky 84 tis. Kč).
Text § 23 odst. 3 písm. a) bod 9 stanoví – pokud prostředky, o které byl snížen základ daně, nebudou využity k „profinancování“ neziskových aktivit alespoň ve výši úspory daňové povinnosti, pak se v souladu se zněním tohoto ustanovení "zvýší výsledek hospodaření o prostředky, o které byl základ daně v daném případě snížen podle § 20 odst. 7. Základ daně pochopitelně nebyl snížen o 84 tis. Kč, ale jednoznačně o 300 tis. Kč.
V případě, že poplatník nebude postupovat uvedeným způsobem a základ daně v daném případě o 300 tis. Kč nezvýší, pak mu bude správcem daně doměřena daň a definitivně o konkrétní výši doměrku v daném případě bude rozhodnuto v případném soudním sporu.
Oba příspěvky jsou na oficiál. stránkách MF – stačí dát do vyhledávače „společenství vlastníků“.
- přísp. – Reakce na podněty veřejnosti
- přísp. Problematika aplikace ustanovení § 20 odst. 7.
Linda
Poslední komentáře