Píšete: „Asi nejlogičtější by ale bylo (a myslím, že takto se to praktikuje ve většině SVJ), aby se tyto náklady rozdělily na vlastníky podle počtu vodoměrů.“
Máte pravdu a autoři ZoVB taky velmi dobře věděli, že v některých případech je v rozporu s logikou, aby se náklady rozdělovaly podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Např. vlastníci garáží třeba vůbec nevyužívají některá technická zařízení, takže by se neměli podílet na úhradách nákladů s nimi spojených.
Proto bylo do starších návrhů ZoVB přidáno i následující ustanovení:
Návrh ZoVB z roku 2007:
§ 24 odst. 4:
„Příspěvky na správu domu a pozemku, které se týkají nákladů na údržbu, opravy a výměny rozvodů vody a plynu a odvodů odpadních vod v domě, pořízení, výměnu a ověřování bytových měřidel vody, přístrojů regulujících dodávku tepla konečnému spotřebiteli a indikátorů nebo měřičů tepla, pořízení a opravy společné televizní antény a ostatních systémů k příjmu a rozvodu televizního a rozhlasového signálu a elektrických sdělovacích zařízení v domě, se mezi jednotlivé vlastníky jednotek rozpočítají podle počtu kusů, nebo počtu vyústění uvedených technických zařízení do jednotky či vybavení jednotky, nedojde-li mezi všemi vlastníky jednotek k jiné dohodě.“
Jak víme, žádná z verzí návrhů nového zákona, které byly předkládány k připomínkování od roku 2004, schválena nebyla.
Nadále tedy platí, že se na nákladech na opravy, údržbu, rekonstrukci, modernizaci … společných částí domů podílejí vlastníci jednotek podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu, pokud se ovšem všichni nedohodnou na jiném způsobu účasti na nákladech.
U nás jsme se kvůli vlastníkům garáží dohodli. U vás zřejmě ne, takže budete muset buďto podíly na nákladech přepočítat nebo uzavřít dohodu se všemi vlastníky dodatečně. § 4 odst. 1 písm. zg) zákona o daních z příjmů (ZDP) vyžaduje písemnou formu dohody.
N. Klainová
Poslední komentáře