Výbor se vyhýbá kontaktu - jak účinně postupovat?
Spousta dotazů je zde i na to, jak se zachovat, pokud výbor SVJ nekomunikuje s vlastníky. Z dotazů na tomto portálu vyplývá, že se tak ve většině případů děje v situaci, kdy výbor má co skrývat. Ne v každém SVJ je situace růžová, a je tedy vhodné komplexně se dotknout i této problematiky.
Pochopitelně nejjednodušší je takový výbor odvolat, pokud s ním nejsou spokojeni ani další vlastníci, toto ovšem není vždy schůdná cesta, jak zde bylo mnohokrát popsáno. Buď není shromáždění usnášeníschopné, anebo jsou v domě lidé, kteří si nechtějí „kazit“ sousedské vztahy, tak raději mlčí a trpí. Tedy:
- Pokud výbor není ochoten zodpovědět ústní dotazy vlastníka, případně reaguje arogantně a nepředkládá ani základní materiály k rozúčtování či faktury za provedené práce, je vhodné obrátit se na výbor písemně doporučeným dopisem?
- Pokud výbor nepřebírá poštu a doporučený dopis se vrátí odesílateli, jak postupovat dál? Na jaký orgán se obrátit nejprve, na jaký později? Jsou zde nějaké zákonné lhůty, které je třeba pohlídat?
- Výbor stále nedodal zápis ze shromáždění vlastníků a nehodlá tak učinit, byť k tomu byl ústně vyzván. Je nutné i zde hlídat nějakou lhůtu k podání stížnosti či k intervenci státního orgánu? Na jaký orgán či orgány se obrátit v tomto případě?
- Může být výbor odvolán pouze shromážděním vlastníků, anebo může nastat situace, kdy výbor dál nemůže svou funkci vykonávat? Mám na mysli případy, kdy je podáno trestní oznámení, proběhne řádné řízení a členové výboru jsou uznáni vinnými. Následně je jim uložen trest (ať peněžitý či jiný), nebo jsou v horším případě uznáni vinnými ze zpronevěry.
- A navazující dotaz: Může výbor pokračovat v činnosti, i pokud jsou jeho členové usvědčeni z defraudace a odsouzeni? Tedy jinými slovy: je k výkonu členství v SVJ podmínkou bezúhonnost, jestliže výbor de facto spravuje finanční prostředky SVJ?
Věřím, že i toto vlákno, pokud bude někdo schopen dát užitečné odpovědi, může řadě lidí pomoci. Václav1
Poslední komentáře