Pane Smejkale,
jednali jste v rozporu s Listinou základních práv a svobod. O vlastnických právech jste "rozhodli" bez souhlasu vlastníka. Váš subjektivní názor o údajném "porušení zákona bývalým majitelem domu-města" jste až dosud nijak nedoložil. Soudy jsou zatím jiného názoru (a stálo to důchodce-vlastníky jednotek ve Vašem domě již 100000 Kč, jak sám píšete v jiném vláknu). Zřejmě hodláte v mrhání cizími penězi pokračovat.
Citujete sice Občanský zákoník, ale vybral jste si špatné ustanovení. Viz §139 odst. 1:
"Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně."
Dále si přečtěte ZoVB, zejména § 4 odst. 1:
"Vlastník budovy svým prohlášením (dále jen "prohlášení") určuje prostorově vymezené části budovy, které se za podmínek stanovených tímto zákonem a v souladu se stavebním určením stanou jednotkami a společnými částmi domu."
Z uvedeného plyne, že je to vlastník budovy a nikdo jiný, kdo určuje vlastnické vztahy a totéž platí i o případné změně prohlášení. O změně tedy nemohou rozhodnout jen někteří spoluvlastnící, ani shromáždění (hlasováním), neboť zákon takovou pravomoc shromáždění nesvěřil.
Jinou věcí je, že obsah některých ustanovené Prohlášení se okamžikem vzniku SVJ stal nadbytečným-obsoletním. Změna Prohlášení ve věcech týkajících se vlastnických vztahů však není v kompetenci SVJ.
Pokud se domníváte opak, uveďte (citujte) právní předpis.
lake
Poslední komentáře