Pan Pavel zde vychází z výkladu Dvořákova. Totéž lze odvodit přímo ze znění Občanského zákoníku.
§139 odst. 1
Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
§ 139 odst. 2
O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
Z uvedeného vyplývá, že k uzavření dohody o jiném způsobu přispívání - což je nepochybně právní úkon - je nutný souhlas všech spoluvlastníků jednotky. Pokud SVJ chce mít stoprocentně "krytá záda" pro případ pozdějších sporů, bude vyžadovat buď zmocnění udělené všemi spoluvlastníky jednotky pro podepisující osobu, nebo přímo podpis všech spoluvlastníků jednotky na dohodě.
Naopak hlasování (na shromáždění, členské schůzi či na valné hromadě) podle ustálené judikatury NENÍ samo o sobě právním úkonem. Vlastník jednotky má při tom jediný nedělitelný hlas; o tom, jaká je vůle vlastníka jednotky, rozhodli její spoluvlastníci mezi sebou většinou, počítanou podle velikosti podílů (§ 139 odst. 2 ObčZ).
Hlasuje-li se na shromáždění na základě plné moci, postačuje taková, která vyjadřuje vůli většiny spoluvlastníků jednotky.
lake
Poslední komentáře