Na téma měření tepla se zde napsalo již mnoho příspěvků. Sám jsem v jednom z nich psal o porovnání dvou stejných nezateplených domů s 96 byty, které zavedly termoregulátory a poměrové indikátory s odstupem 3 let. Porovnání prokázalo úsporu 27% spotřeby tepla po zavedení regulace a měření.
Pokud dosáhnete podobné úspory, mohl by výkon kotle stačit a nemuseli byste přitápět. Pak by to mohlo být výhodné. Důležité je také správné stanovení redukcí pro znevýhodněné byty (v našem domě dosahovaly redukce u rohových bytů až 70% naměřených dílků). Při správném nastavení se dá předpokládat, že vhodný režim vytápění se projeví úsporou i při rozdílných podmínkách v jednotlivých bytech.
Velkou roly může sehrát i druh měření spotřeby tepla. Pokud budete měřit „tepelnou pohodu“ pak zaplatíte i teplo z vlastního zdroje, kterým přitápíte. Podmínky a druh měření jsou značně rozmanité. Obecně lze říci, že k úspoře jistě dojde. Domnívám se, že nelze podat obecnou spolehlivou odpověď, jak se v neznámém domě zavedení regulace a měření projeví u jednotlivých bytů.
Mnohé můžete vyčíst z řady příspěvků, kterých bylo na toto téma napsáno již hodně. Nesmíte se však nechat odradit mnohými z nich, které měření odsuzují ze zásady nebo z nevědomosti. Získané informace jistě mohou napovědět, co je třeba vzít v úvahu již při přípravě realizace.
FrantaF
Poslední komentáře