Renatinu otázku jsem pochopil:
- Na počátku byl bytový dům, který uživatelům obec nabídla k privatizaci, za tím účelem vzniklo sdružení vlastníků, z nichž však jedna domácnost odmítla odkup bytu, který užívala do vlastnictví a ostatní se složili v rámci tohoto sdružení a jejich byt odkoupili (každý vložil podíl) a tím se stala tato domácnost pro ostatní nájemnou.
- Tito vlastníci později ze zákona museli založit nový subjekt SVJ, ale nemohli vzhledem k tomu, že probíhal stále nájemný vztah jedné bytové jednotky vůči dosavadnímu sdružení, toto sdružení rozpustit.
- Nyní byl tento byt sdružením prodán a nový majitel se stal členem SVJ.
Otázka Renaty, pokud jsem dobře pochopil, zní:
- jak daňově vypořádat tento zisk v rámci sdružení zvláště za okolností, kdy někteří majitelé jednotek svůj byt prodali, tím pádem bylo jejich členství v SVJ, ale zůstali členy původního sdružení – nepřevedli práva a povinnosti člena sdružení na kupující jejich bytovou jednotku.
A já se připojuji s dalším dotazem, protože řešíme stejný problém: – po té, co jsme byt ve sdružení (ne v SVJ) prodali dosavadním uživatelům a odvedli daň z převodu, jaké se na nás budou vztahovat další daňové povinnosti? Budeme odvádět daň ze zisku? A nejdůležitější otázka: Chceme zateplovat a SVJ si podalo žádost o dotaci na Zel. úsporám – je nutné zdanit převod finančních prostředků mezi sdružením (na jehož účtě nyní jsou peníze za prodaný byt) a SVJ, které tyto peníze potřebuje na opravy pláště BD? Popřípadě jakou formou tyto finanční prostředky převést, abychom se tomuto zdanění vyhli. Přišlo by mi nemravné, aby tento převod byl zdaňován, pokud předmětem činnosti a zájmu obou subjektů je jeden cíl – údržba zvelebení domu. Pavle díky dopředu za Vaši odpověď. Zdraví Michal
Poslední komentáře