Jak zdanit výplatu zisku členům sdružení
Přeji pěkný den Ráda bych se zeptala zda a nazákladě čeho zdanit případně odvést SP a ZP při vyplacení podílu na zisku členům sdružení. Máme situaci, kdy jeden byt koupili společně všichni členové SVJ . Tím vzniklo sdružení a někteří jeho členové si výsledný zisk chtějí vyplatit v hotovosti. Bude to částka kolem 3000 tisíc korun. CO s tím zdanit a jak (podle čeho ) a je potřeba odvést i SP a ZP ? Musím vystavit potrzení o zdanitelných příjmech?
Děkuji za odpověď Renáta
Nevím jaké sdružení vzniklo. Možná se domníváte, že podle § 829 ObčZ, ale to je nepravděpodobné.
Pokud jsou členové SVJ spoluvlastníky jednotky, která se pronajímá, tak tito spoluvlastníci, fyzické osoby, mají příjem podle § 9 ZDP.
Tento příjem podléhá dani z příjmu. SVJ jim pouze vystaví potvrzení jaké příjmy a výdaje souvisí s touto jednotkou.
Uváděný příjem zatím nepodléhá sociální a zdravotní dani, ale už se na tom pracuje. :-)) Alespoň podle zprávy z minulého týdne, kdy asociace zdravotních „pojišťoven“ požaduje zdanit i příjmy z pronájmu.
Hezký den!
Pavel
Situace není zdaleka tak jednoduchá. Jedná se skutečně o sdružení se samostatným účetnictvím. Nejprve totiž bylo sdružení až později ze zákona vzniklo SVJ. Členové sdužení však s podílem na jendom koupeném bytu museli ve sdružení zůstat. Tím , že se vede účetnictví sdružení se vším všudy jim také vzniká zisk , který je z velké části tvořen z nájmu bytu avšak snížený o náklad vyúčtované do sdružení. Tím, že sdružení letos byt prodalo dochází také fakticky k zániku sdružení a musíme se vypořádat s jeho členy. Ti, kteří zůstali členy SVJ dostávají příděl ze zisku do FO , ale ti co se odstěhovali a zůstali členy sdružení chtějí výsledný zisk v hotovosti. S tímto ziskem si po stránce zdanění nevím rady. Čím jsou členové sdružení ve vztahu k zákonu o dani z příjmu ?
Děkuji za odpověď Renáta
Renáto,
v prvním příspěvku píšete, že byt koupili členové SVJ. Nyní píšete, že ho koupilo sdružení. To je rozdíl. Kde je pravda?
Sdružením myslíte o.s. dle 83/1990 Sb.?
Sdružení vede účetnictví či jednoduché účetnictví?
Pokud byt pronajímalo sdružení, podléhá výnos z pronájmu dani z příjmů ve sdružení.
Pokud byt prodalo sdružení, zdaní ho sdružení. To je jednoznačné.
Samotným prodejem bytu nedochází automaticky k zániku sdružení. Co máte ve stanovách o.s. o zániku sdružení?
Hezký den!
Pavel
Odpovídáte na něco jiného než na co se ptám. Daňové přiznání jsme samozřejmě podávali, pravidelně každý rok. Po prodeji bytu jsme samozřejmě podali přiznání k dani z převodu nemovitosti. Má otázka byla úplně někde jinde. Zajímá mě co dělat, když sdružení vznikl zisk jako HV a tento zisk se rozhodlo sdružení rozpustit mezi členy protože dochází k zániku sdružení. Mezi ty, kteří ještě v bytech bydlí… těmto bude přidělen podíl do FO a mezi ty, kteří již bytech nebydlí … těm by měl být zisk vyplacen v hotovosti. Zajímá mě jak se tento příjem chová z hlediska daně z příjmu. Vystavit nějaké potvrzení? Odvést nějakou daň ?
Renáta
Renatinu otázku jsem pochopil:
- Na počátku byl bytový dům, který uživatelům obec nabídla k privatizaci, za tím účelem vzniklo sdružení vlastníků, z nichž však jedna domácnost odmítla odkup bytu, který užívala do vlastnictví a ostatní se složili v rámci tohoto sdružení a jejich byt odkoupili (každý vložil podíl) a tím se stala tato domácnost pro ostatní nájemnou.
- Tito vlastníci později ze zákona museli založit nový subjekt SVJ, ale nemohli vzhledem k tomu, že probíhal stále nájemný vztah jedné bytové jednotky vůči dosavadnímu sdružení, toto sdružení rozpustit.
- Nyní byl tento byt sdružením prodán a nový majitel se stal členem SVJ.
Otázka Renaty, pokud jsem dobře pochopil, zní:
- jak daňově vypořádat tento zisk v rámci sdružení zvláště za okolností, kdy někteří majitelé jednotek svůj byt prodali, tím pádem bylo jejich členství v SVJ, ale zůstali členy původního sdružení – nepřevedli práva a povinnosti člena sdružení na kupující jejich bytovou jednotku.
A já se připojuji s dalším dotazem, protože řešíme stejný problém: – po té, co jsme byt ve sdružení (ne v SVJ) prodali dosavadním uživatelům a odvedli daň z převodu, jaké se na nás budou vztahovat další daňové povinnosti? Budeme odvádět daň ze zisku? A nejdůležitější otázka: Chceme zateplovat a SVJ si podalo žádost o dotaci na Zel. úsporám – je nutné zdanit převod finančních prostředků mezi sdružením (na jehož účtě nyní jsou peníze za prodaný byt) a SVJ, které tyto peníze potřebuje na opravy pláště BD? Popřípadě jakou formou tyto finanční prostředky převést, abychom se tomuto zdanění vyhli. Přišlo by mi nemravné, aby tento převod byl zdaňován, pokud předmětem činnosti a zájmu obou subjektů je jeden cíl – údržba zvelebení domu. Pavle díky dopředu za Vaši odpověď. Zdraví Michal
Renáto,
při Vašich zmatených a nepřesných otázkách jsem si dovolil položit několik jednoduchých vysvětlujících otázek, aby bylo zřejmé, na co se vlastně ptáte. Protože Vám činí potíže odpovědět na mé dotazy, přeji Vám, aby jste získala informaci od někoho jiného.
Hezký den!
Pavel
Připojuji se k dotazu Renáty, který byl níže jiným pisatelem snad lépe upřesněn. Tedy – jak je to s konečnou likvidací sdružení (coby předchůdce SVJ) poté, co prodá poslední byt, který při procesu přeměny sdružení v SVJ „uvízl“ ve sdružení? Po zaplacení daně z převodu nemovitosti sdružení zaplatí (přizná) ještě daň z příjmu právnické osoby a zbylé peníze převede do SVJ. Je ale tento konečný převod osvobozen od daně? Zisk (ani prodejní cena) sice nepřesahuje 300 tis. Kč, ale jak je to s jeho použitím v následujících třech letech do nákladů? Jestliže sdružení přestane existovat, může použití v nákladech prokazovat SVJ (které momentálně revitalizuje dům)? Bude-li třeba dotaz upřesnit, protože není přesně položen, ráda tak učiním a za odpověď předem děkuji. Marie
Poslední komentáře