Nařízení vlády č. 371/2004 Sb. – část třetí orgány společenství, čl. VI – společná ustanovení , odstavec 8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámi oránu společenství, jehož je členem. Pokud odstupuje celý výbor, oznamuje to shromáždění . Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. VOLBA VÝBORU
- Výbor je statutárním a výkonným orgánem společenství. Výbor musí být alespoň tříčlenný.
- K platnosti zvolení členů výboru je zapotřebí, aby na schůzi
shromáždění byli přítomni vlastnici
jednotek, kteří mají většinu hlasů.
Člen výboru je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků.
Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných
částech domu.
V případě, že nebude zvolen výbor, bude přistoupeno k volbě pověřeného vlastníka – pokud máte tuto možnost uvedenou ve stanovách.
Povinnosti pověřeného vlastníka – Nařízení vlády č. 371/2004 Sb., Čl.IX :
- Pověřený vlastník plní funkci výkonného a statutárního orgánu společenství.
- Pověřený vlastník činí právní úkony a podepisuje je jménem společenství.
- Pověřeného vlastníka volí shromáždění stejným způsobem, jakým se volí výbor – (viz stanovy
V případě, že nebude zvolen výbor, ani pověřený vlastník, protože se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství, nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny ( z nedostatku hlasů, anebo z důvodu, že funkci nepřijmou) , plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu. Pokud ve Vašem SVJ není nikdo kdo má ve svém vlastnictví jednu polovinu na společných částech domu, plní funkci těchto statutárních orgánů členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník – viz Sbírka zákonů č. 371/2004, část třetí Orgány společenství Čl.VI – společná ustanovení, odstavec 11.
V zájmu všech členů Vašeho společenství je, aby byl statutární orgán zvolen. Nesmíte porušovat zákon. Jste právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, máte povinnosti vkládat účetní závěrky do sbírky listin, musíte mít přístup na účet SVJ, musíte mít uzavřené smlouvy s dodavateli služeb.
Funkce statutárního orgánu výboru SVJ je velice nevděčná činnost, lidé neumí ještě ani po letech chápat osobní vlatnictví své bytové jednotky, tím pádem podíl na domě a pozemku, jako zavazující. Společenství vlastníků jednotek vzniklo ze zákona, jako správce společného majetku – kterým je dům, společné prostory, pozemek.
Porušení zákonů by se Vám mohlo hodně nevyplatit. Všichni členové Vašeho družstva by se měli se zákonem o vlatnictví bytů, důkladně seznámit.
Poslední komentáře