SVJ a úroky
V jiném vláknu se vyskytl názor:
„SVJ ve většině případů NEMÁ ŽÁDNÉ FINANČNÍ PROSTŘEDKY, pouze „účelně“ dle rozhodnutí shromáždění (vlastníků jednotek) hospodaří se zálohově poskytnutými finančními prostředky jednotlivých vlastníků na správu, provoz, opravy a údržbu společných částí domu (majetek vlastníků jednotek, kteří jsou ze zákona členy SVJ) a zajišťuje určitá plnění spojená s užíváním jednotek.“
Tento náhled na složené zálohy od vlastníků vychází z představy, že SVJ je vlastně schovatel (§ 747 ObčZ), na kterého nepřechází vlastnické právo k zaslaným peněžním prostředkům a že peníze jsou stále ve vlastnictví členů SVJ. Potom by i úroky z takto složených peněz patřily členům SVJ (§ 749 ObčZ) a nikoliv samotnému SVJ.
Jiný pohled na zaslané zálohy od členů SVJ vychází z toho, že při zaslání peněz dochází k převodu vlastnického práva (§ 123 ObčZ) se současným vznikem závazku SVJ vůči členům (§ 15/4 ZoVB). Tento vztah se účtuje např. 221/955. Podle § 779 ObčZ má SVJ právo na úroky. ZDP předjímá, že SVJ obdrží úroky a stanovuje v § 18/4/c, že úroky z vkladů na běžném účtu nejsou předmětem daně z příjmů SVJ. Zároveň ze ZDP vyplývá, že úroky na jiném než běžném účtu jsou předmětem daně z příjmů SVJ. Po zdanění se úroky stávají vlastním zdrojem SVJ a účtují se na účty účtové skupiny 91 – Fondy (ČUS 413 bod 4.2.4).
Hezký den!
Poslední komentáře