Diky, my jsme samozdrejme zalobu podavali prostrednictvim pravnika. Zastavni pravo jme chteli zapsat zakonnetj. dle par. 15 odst.3. K danemu jme nalezli napr. „V případě, že vlastník nehradí zálohy tak, jak má a žaloba ostatních vlastníků (které může reprezentovat společenství) vůči němu byla úspěšná, vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka, které slouží k zajištění pravomocně přisouzených pohledávek.“
Rovněž také, pokud vznikne clenum SVJ přeplatek: "V případě, že správu domu provádí samo společenství, jsou poskytnuté zálohy vlastně jeho dluhem – závazkem
- vůči vlastníkům, protože disponuje s finančními prostředky svým jménem, a to až do okamžiku vyúčtování záloh."
Rovnež kouknu-li do Vzorových stanov
- Společenství spravuje svěřené peněžní prostředky vlastníků jednotek, které skládají členové společenství na náklady spojené se správou společných částí domu a pozemku a zálohově na úhradu za služby.
- Společenství vede účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
Vždy se tedy jedná o vztah Společenství – dlužník, Společenství – věřitel (případ přeplatku)a to i s ohledem, ze společenství je účetní jednotka o dlužných částkách účtuje…
Takže stále se domnívám, že žalovat by mělo společenství a ne jednotlivý vlastník – pak jak jte napsal, zažaloval bych jen svojí část a pokud bychom nesehnali všechny ostatní vlastníky, tak výbor musí zažalovat zbývající-musí konat s péčí řádného hospodáře…
Poslední komentáře