Vložil Matějka Jaroslav, 6. Říjen 2009 - 17:48

Vážený „Teoretik4“, vážený 1234, vážení diskutující,

vlastnictví jednotek je upraveno SPECIELNÍM ZÁKONEM č.72/1994 Sb., v platném znění.

Tento zákon má „specifické“ ustanovení, která řeší samostatně a odlišně některé záležitosti.

Pravidla pro příspěvky na správu, tedy i účetnictví, jsou stanovena dle §4 odstavce 2. ZoVB v „Prohlášení vlastníka“:

  • §4 odstavci 2. písm.g) pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou,údržbou a opravami společných částí domu, popřípadě domu jako celku,“

Změna tohoto ustanovení „Prohlášení vlastníka“ = pravidel pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou,…, je řešena v §11 odstavci č.4, a není potřeba souhlasu všech:

  • §11 odstavec 4. – K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, … je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.

Pokud tedy bude nějaký vlastník s rozhodnutím jednání shromáždění ve věci změny „Prohlášení vlastníka“ = pravidel pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou nesouhlasit, může v souladu s §11 odstavcem 3. se domáhat svého práva:

  • Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.

Předpokládám, že odpověď na základní otázku daného tématu je pro všechny již plně srozumitelná.

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.