Vážený „Teoretik4“, vážený 1234, vážení diskutující,
vlastnictví jednotek je upraveno SPECIELNÍM ZÁKONEM č.72/1994 Sb., v platném znění.
Tento zákon má „specifické“ ustanovení, která řeší samostatně a odlišně některé záležitosti.
Pravidla pro příspěvky na správu, tedy i účetnictví, jsou stanovena dle §4 odstavce 2. ZoVB v „Prohlášení vlastníka“:
- §4 odstavci 2. písm.g) pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou,údržbou a opravami společných částí domu, popřípadě domu jako celku,“
Změna tohoto ustanovení „Prohlášení vlastníka“ = pravidel pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou,…, je řešena v §11 odstavci č.4, a není potřeba souhlasu všech:
- §11 odstavec 4. – K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, … je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.
Pokud tedy bude nějaký vlastník s rozhodnutím jednání shromáždění ve věci změny „Prohlášení vlastníka“ = pravidel pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou nesouhlasit, může v souladu s §11 odstavcem 3. se domáhat svého práva:
- Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.
Předpokládám, že odpověď na základní otázku daného tématu je pro všechny již plně srozumitelná.
Matějka
Poslední komentáře