Vložil N. Klainová (bez ověření), 29. Srpen 2009 - 12:45

Pane Matějko, i já si moc vážím Vaší práce na těchto stránkách. Váš přehled o platných právních předpisech i výklady k nim jsou pro mne neocenitelné především v problematice zabývající se technickou stránkou fungování SVJ. Tam nemám vůbec šanci diskutovat.

V problematice účtování a zdaňování příjmů SVJ se spolu občas neshodneme, ale není divu. Nad tím, které příjmy jsou v majetku SVJ, a které jsou ve spoluvlastnictví členů SVJ, se dohadují právníci už od roku 2004, kdy byla vyhotovena první verze nového zákona.

Výsledek jste viděl viz ukázka § 48 poslední známé verze návrhu ZoVB v mém předchozím příspěvku. S tím, že jsou příjmem SVJ úroky z běžného účtu, nemám problémy. S tím, že tam jsou i příspěvky členů SVJ na správu domu, problém mám a velký. Podrobnosti jsou v rubrice Různé včetně odpovědi z MF viz http://klaiex.webnode.cz/…-stanovisku/.

K úrokům z běžného účtu: Na rozdíl od Vás považuji úroky z běžného účtu za příjem SVJ, který vstupuje do jeho výsledku hospodaření. Vzhledem k § 18 odst. 4 písm. c) ZDP však nepodléhá zdanění daní z příjmů.

Možnost považovat úroky za příjem členů SVJ byla obsažena ve Sdělení MF. V případě rozdělení úroků mezi členy SVJ nebo v případě jejich převedení do tzv. „FO“, což je pro daňové účely totéž, by je museli vlastníci zdanit podle § 8 ZDP.

I tato problematika byla řadu let diskutována jednotlivci i v různých institucích (MF, MMR, FÚ). Z přečtených článků, diskusí a stanovisek jsem usoudila, že silně převažuje názor, že úroky jsou jenom příjmem SVJ. V žádném platném právním předpisu jsem to však zatím neviděla.

N. Klainová

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.