Vložil Petr Patočka, 1. Srpen 2009 - 6:35

Uznávám, že jde o teoretizování. Nevím o žádném objektu, kde by bylo 100% nulových náměrů. Ale vím o mnoha kde jich je třeba 30%. Jsou tyto náměru důvěryhodné? Kde je ta hranice? 50%, 60%, 70% …

Jak jsem již psal, nulový náměr nevzniká jen díky nulové spotřebě nebo v tomto případě při nulovém využití instalovaného výkonu, ale při menší teplotě než je spouštěcí.

Obrátil se na nás zákazník s tím, že po provedení zateplení a výměně oken se dostali s klasickým panelákem na spotřebu 0.22Gj/m2 za rok. Rovnou přišel s tím, že teplota vytápěcí vody může být téměř po celou topnou sezonu chlup nad 30°C. Tedy je zde veliká pravděpodobnost, že by ten podíl nulových nákladů byl výrazně nad 50% a v případě mírné zimy by opravdu mohl atakovat oněch 100%.

Teorie temperování stoupačkami je chybná. Pokud všichni uzavřou ventil, tak systémem neprotéká voda a tudíž jsou stoupačky studené. Teplota kolem těch 5°C je reálná a ukázala se při poškození elektrárny Opatovice, kdy tuším polovina Pardubic měla po týdnu bez dodávky tepla tyto teploty. To je zase v rozporu s konstatováním některých „odborníků“, kteří s klidným svědomím plácnou něco o tom, že dodatkové zdroje tepla mohou činit až 80%. (nebavíme se o pasivním vytápění, ale o klasickém paneláku).

Omlouvám se, pokud má někdo pocit, že opravdu jen zbytečně teoretizuji, ale myslím, že je tato debata přínosná. Možná pár lidem otevře oči.

Petr Patočka
VIPA CZ s.r.o.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.