Pane Pavle, pokusím se stručně odpovědět. Shodujeme se jistě v tom, že SVJ existuje jedině a výhradně za účelem správy domu, nikoli podnikání. To máme explicitně stanoveno zákonem a doufám, že to zůstane i v novém ZoVB. Výstrahou by nám měla být vytunelovaná družstva. Jestliže však přesto budeme akceptovat předpoklad, že SVJ poskytuje služby, tak kromě zde diskutovaných daňových důsledků:
- Problémy s Úřadem na ochranu osobních údajů (myslím, že tuto instituci máte stejně rád jako já). Tady by asi uspěli se svým tvrzením, že SVJ u „služeb“ nesmí sdělovat ostatním členům, kdo a kolik dluží, protože by šlo pouze o vztah mezi SVJ a dlužníkem.
- Problémy s vyúčtováním při převodech bytů. U nás máme cca 5–10 ročně. A už se našlo pár výtečníků, kteří se domnívali, že povinnost platit zálohy (přispívat na náklady) mají až ode dne nastěhování, nikoli ode dne převodu, protože oni přece byt „neobývali a tedy ani nemohli žádné služby čerpat“. Totéž u zahraničních vlastníků, kteří byt užívají pouze na své občasné návštěvy a někteří z nich se taky domnívají, že by za služby neměli platit vůbec, případně jen velmi malé procento oproti ostatním spoluvlastníkům.
- Stejné problémy při vyúčtování – nevím, jak to řešíte u vás, ale my se striktně držíme § 20 ZoVB. Zmiňoval jste se, že máte správce, zkuste se podívat na výši „pohledávek“ za bývalými vlastníky, pokud váš správce provádí dělené rozúčtování na bývalé a nové vlastníky, jak bývá u správcovských firem zvykem.
- Zodpovědnost za služby – pokud bude poskytovatelem SVJ, nese primární odpovědnost SVJ.
- Definice služeb spojených s užíváním bytu – nechtějme po zákonodárci, aby nám detailně předepisoval, co smíme či nesmíme dělat v našem vlastním domě. Nechme to na uvážení jednotlivých SVJ a jejich vlastníků.
Hezký víkend vám i ostatním uživatelům tohoto portálu, Šárka
Poslední komentáře