SVJ odmítá výměnu nevyhovujícího přívodního kabel do bytu - jak postupovat?

Vložil Richard Pech, 31. Říjen 2024 - 6:51 ::

Majitelka si koupila byt a provedla jeho rekonstrukci. Jako astmatička by neměla a ani nechce vařit na plynu.

Stávající přívod do bytu je jištěný jističem 1×20A a je tam kabel CYKY-J 3×6mm2 Rekonstrukce HDV proběhnula v roce 2015, a tehdy se údajně SVJ usneslo, že byty budou mít jednofázové připojení, protože to „prý stačí“, protože „všichni stejně vaří na plynu.“ (ušetřili na přívodních kabelech asi tak 7.000,– Kč, na každém ze čtyř vchodů)

Předseda a místopředsedkyně SVJ a většina spoluvlastníků tvrdošíjně trvají na tom, že se zbytek spoluvlastníků musí spokojit s tím co má, a pokud jim to nestačí, tak si mají zažádat o silnější jistič, bez ohledu na fakt, že PRE Distribuce NEDOVOLUJE JEDNOFÁZOVÝ ODBĚR s jističem větším než 25A. Ne a ne a nedovolí zasekat či jakkoliv jinak dotáhnout nové, normě ČSN 33 2130, ed.2 (platné v době zhotovení projektu) či ČSN 33 2130 ed.3 (platné v době realizace rekonstrukce HDV) vyhovující kabely. Nesouhlasí ani s kompromisním řešením, kdy by do většiny bytů (které mají přívody do 15m od HDV) bylo možno, byť jen dočasně, do nejbližšího malování, „pustit“ dvě ze tří fází..

Je to prý nebezpečné, řekl člověk, vydávající se za elektrikáře, a který si ani na důrazně vyslovenou radu revizního technika není ochoten udělat živnostenský list na Montáže, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení a opatřit patřičné oprávnění TIČR-u (Technická inspekce České republiky, – vykonává státní odborný dozor nad vyhrazenými technickými zařízeními, tedy, nejen nad „elektrikou“, ale i plynovými, tlakovými a zdvihacími zařízeními (např. výtahy). Zatím se „schovává“ za papíry tatínka, který má zřejmě vše v pořádku. Ale přesto přinejmenším objednává svým jménem elektroměrové rozvaděče..

Připomínám, že jsem revizní technik elektro, spolupracující osoba PRE a ČEZ

Moje argumenty: Norma ČSN 33 2130 ed.3, platná v době rekonstrukce HDV (Hlavního domovního vedení), i její předchůdkyně, ČSN 33 2130 ed.2, platná v době zhotovení projektové dokumentace, jasně dělí byty do kategorie A, B, C.

  1. byt bez přípravy pokrmů na elektřině (max.soudobý příkon bytu 7 kW, jistič 3×20A)
  2. byt s přípravou pokrmů na elektřině (max.soudobý příkon bytu 11 kW, jistič 3×25A)
  3. byt s elektrickým topením (soudobý příkon a jištění dle projektové dokumentace)

Tedy: Byt kat. A má být jištěn nejméně jističem 3×20A Byt kat. B má být jištěn jističem nejméně 3×25A Byt kat. C podle projektantem stanoveného příkonu.

Tato pravidla platí při vypracování projektové dokumentace a při výpočtu dimenzování hlavního domovního vedení a přípojky, pokud nejsou dodržena, distributor by neměl předloženou PD schválit.

Norma ČSN 33 2130 ed.2 i 3 si­ce připouští nižší hodnotu jištění z VŮLE jednotlivého ODBĚRATELE (ale rozhodně ne z vůle „demokratické většiny“ členů SVJ jako celku), s tím, že konkrétní odběratel strpí následky vyplývajících z nedostatečné selektivity jištění. Z vyššího principu mravnostního ale nemá právo toto požadovat po ostatních členech Společenství vlastníků jednotek, kteří chtějí mít „elektriku“ v pořádku, bezpečnou a spolehlivě fungující.

Z logiky věci tedy vyplývá, že by do každé bytové jednotky kategorie A měl vést kabel nejméně 5×6mm2, nebo 4×10mm2 + přívod na HOP-ku

Norma také výslovně a jasně říká, a to svým článkem 7.4.4, že: „pro bytové objekty (do bytů) se provádějí ZÁSADNĚ trojfázové odbočky.“

„Demokratické“ rozhodnutí členů SVJ o tom, že všem musí stačit jednofázové připojení bytu tak je v rozporu s touto normou, nejspíše i s majitelkou bytu vyžádanou, leč, NEPŘEDLOŽENOU projektovou dokumentací, o které místopředsedkyně SVJ ústně opakovaně tvrdí, že neexistuje, protože nebyla třeba, protože se dělala „jen rekonstrukce“, (i na „jen rekonstrukci“ je zapotřebí projektová dokumentace), předkládá se totiž ke schválení distributorovi elektřiny (PRE Distribuce), a ve své výchozí revizi ji cituje i revizní technik.

„Chybějící“- „neexistující“ projektová dokumentace je důvodem k uložení pokuty od stavebního úřadu, který taxativně stanovuje povinnost archivovat projektovou dokumentaci po celou dobu trvání stavby.

Pro úplnost, předmětem rekonstrukce HDV (Hlavního domovního vedení) bylo přemístění elektroměrů osazených na jednotlivých deskách v suterénu do přízemí, do společného elektroměrového rozvaděče, umístěného ve stejném požárním úseku, ve kterém se nachází i úniková cesta.

Nepřekvapilo by mne, kdyby ve vyžádaném, leč, nepředloženém projektu, který údajně i neexistuje, byl předepsán rozvaděč se zvýšenou odolností jeho dveří při požáru, a možná že i se zábranou pronikání kouře do únikové cesty.

Kolik asi tak lidí má ono pověstné máslo na hlavě? Osobně soudím, že minimálně realizační firma a revizní technik, zřejmě ale i statutárové SVJ, kteří se snažili, aby to bylo levnější, a jimi zmanipulovaní členové společenství. Ti všichni chtěli ušetřit..

Takto postiženým vlastníkům bytových jednotek mohu doporučit jen předžalobní výzvu, a pokud to nebude stačit, tak právníka, obrnit se před kyselými obličeji sousedů, podat žalobu na SVJ a vytrvat.. V nejhorším případě z toho bude hezký judikát Krajského či Nejvyššího soudu.

Dále na podporu své žaloby oslovit dotčené orgány státní správy, Stavební úřad, Technickou inspekci České republiky, Hasičský záchranný sbor, Živnostenský a Finanční úřad, kteří kontrolou účetnictví SVJ a dodavatelských firem rozklíčují skutečné vztahy mezi dodavatelskými a realizačními firmami a zjistí, zda nedocházelo i k nedovolenému podnikání..

Rozhodně ale trvat na tom, že veškeré soudní výlohy i uvedení elektrické instalace do souladu s platnými normami a dalšími předpisy zaplatí žalované SVJ, a ať si je pak vymáhá na svých statutárech, na realizační firmě, případně i na revizním technikovi, který měl přinejmenším upozornit na nesoulad s projektovou dokumentací, a pokud to projektant namaloval blbě, tak i na něm bude, aby si to obhájil.

Přípojka elektřiny, Hlavní domovní vedení, elektroměrový rozvaděč i přípojky do jednotlivých bytů jsou součástí společných prostor stavby, vaše odpovědnost za elektrickou instalaci začíná až na vstupních svorkách hlavního vypínače vašeho bytového rozvaděče.

Jakékoliv svévolné a SVJ neodsouhlasené zásahy se vám mohou jen a pouze krutě vymstít.

I pouhé sejmutí krytu výstupních svorkovnic elektroměrového rozvaděče a nahlédnutí, jak a kudy do rozvaděče vedou kabely, mělo za následek velmi nepříjemný monolog předsedy SVJ, hraničící s nactiutrháním.

Pokud narazíte na takovouto osobu, přerušte ústní komunikaci a nadále využívejte jen doporučené dopisy a Datové zprávy.

Snaha po dobrém vyjít s agresivně manipulativními statutáry SVJ a jimi zmanipulovanými sousedy, kteří chtějí jen klid a o nic se nestarat, pro onen pověstný „klid v domě“, vede jen k větší agresivitě těchto lidí.

Výsledkem jsou jen hodiny a hodiny studia aktuálního platného znění zákonů, norem a dalších předpisů, telefonáty kolegům, zkušenějším přátelům a známým.

Už Tomáš Garigue Masaryk říkal, že o hranice se nevyjednává, ale střílí.

Respekt a práva se dobývají a chrání.

Majitelka bytu totiž nebyla první, kdo se domáhal korektního, normami předepsaného, třífázového připojení svého bytu. Jeden z žadatelů dokonce navrhoval, že ve svém vchodu nechá na vlastní náklady vytrubkovat přívody pro všechny své sousedy, včetně zednických prací a vymalování (také si, ač laik, pozorně nastudoval normy a předpisy) Měl pravdu..

I on byl ale odmítnut, zostuzen a ofujován..

Mohu ze své osobní praxe říci, že takovýto postup jsem ještě nezažil, a to už jsem vyhotovil desítky výchozích revizí po rekonstrukci bytových jednotek.

Elektroměrové rozvaděče mi v Praze běžně „předrátovávají“ ochotní a šikovní technici PRE Měření, kteří dokonce přivezou a instalují i nový, třífázový elektroměr.

Já jen, za odběratele, buď na základě plné moci, zpravidla po telefonické domluvě zaslané e-mailem, podám žádost o navýšení rezervovaného příkonu, nebo jen odběrateli elektřiny poradím, kam má zajít a co má požadovat. Odběratel obratem distributorovi uhradí platbu za navýšení rezervovaného příkonu, elektrikáři natáhnou nový přívod a já mohu vyrazit na revizi..

U ČEZ-u vše pohodlně vyřídím prostřednictvím Portálu DIP a rozvaděč zpravidla „předrátuji“ sám, neb jsem revizní technik, co si nebojí ušpinit ruce a montérky.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.