- Nepravdivé tvrzení: „BD, které se následně přetransformovalo do SVJ …“
Naprostý nesmysl. BD buď existuje stále, nebo šlo do likvidace. SVJ vzniklo nově a zcela nezávisle na nějakém BD.
- Nepravdivé tvrzení: „BD vymezilo v Prohlášení vlastníka jednotku bez dalšího (správně mělo nejdřív zajistit změnu účelu užívání a následnou kolaudaci) …“
Naprostý nesmysl. Prohlášením vlastníka lze v budově vymezit jednotku, i když dosud fyzicky neexistuje (musela by teprve vzniknout vestavbou nebo jinou stavební úpravou budovy a projít „kolaudačním“ řízením) [1]. Takže to, co píšete, jsou nějaké Vaše soukromé fantazie.
Jednotka může být v prohlášení uvedena samozřejmě i v případě, že k jejímu vzniku není potřebná žádná stavební úprava. Tak je tomu v tomto případě – jde přece o samostatnou uzavíratelnou místnost.
- Nepravdivé tvrzení: „… ze společných částí domu (kočárkárna) jako nebytový prostor – ateliér … což je protiprávní.“
Zase plácáte nesmysly. Už toho nechte, prosím. Neexistoval přece žádný „společný prostor“! O čem to tady proboha fantazírujete? Celá budova včetně kočárkárny byla ve vlastnictví BD. A BD jako vlastník si mohlo samo určit účel užívání té místnosti. Bylo oprávněno nazvat kočárkárnu „jiným nebytovým prostorem“, a udělat z ní jednotku, a Vám do toho vůbec nic nebylo a není.
- Dotaz: „Jak celou věc řešit, aby z té jednotky mohl být skutečně ateliér?“
To teď záleží pouze na kolaudačním rozhodnutí stavebního úřadu. Vlastník nebude potřebovat souhlas vlastníků jednotek se změnou účelu užívání podle 2012/89/1169/2/b, protože tento souhlas už má. Po kolaudaci zapíše katastrální úřad na list vlastnictví jednotky způsob využití „atelier“ [2].
Justitianus
[1] Jednotka uvedená v prohlášení bez toho, že by skutečně
existovala, má právní statut „práva stavby nezapsaného
v katastru“. To znamená, že vlastník této virtuální jednotky
může kdykoliv v budoucnu realizovat její výstavbu, a to již bez získání
souhlasu ostatních vlastníků jednotek. Musí však pochopitelně dodržet
všechny povinnosti vůči stavebnímu úřadu (kolaudace) a vůči
katastru.
[2] Aktuální Návod pro správu katastru o tom říká toto: „Způsob využití jednotky se zapisuje podle určeného účelu užívání bytu nebo nebytového prostoru uvedeného v prohlášení vlastníka nebo ve smlouvě o výstavbě a doloženého kolaudačním souhlasem, oznámením o záměru započít s užíváním jednotky se souhlasem stavebního úřadu, kolaudačním rozhodnutím apod. Změna způsobu využití jednotky se zapisuje na základě změny prohlášení vlastníka jako změna jiného údaje.“
Poslední komentáře