"bytový dům o 4 BJ v soukromých vlastnictvích, pozemek vlastní město. … dům má „jakéhosi“ správce. MAJITELKA JEDNOHO Z BYTŮ MÁ PENÍZE, které se našetřily za léta do „fondu oprav“, cca částka 200tis Kč, NA SVÉM SOUKROMÉM ÚČTU, na který dál ostatní posílají měsíčně peníze.
Dotaz:
Pokud nemá bytový dům založeno SVJ
- na jaký účet by se správně měly platit příspěvky na údržbu domu.
- jak se rozhoduje o placení za spotřební materiál (žárovky na chodby atd),
- jak se platí člověk – správce?
Toto mi není vůbec jasné.
Furt jen všude čtu o SVJ, ale nikde se neřeší, jak bytové domy fungují, když není SVJ.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Není pravda „nikde se neřeší, jak bytové domy fungují, když není SVJ“.
Četla jste zák. 89/2012 Sb., NOZ ??? Dokonce byste si ho měla NASTUDOVAT !!! Justitianus vám vysvětlí zda se na vás vztahuje také zák. 67/2013 Sb., o vyúčtování záloh a příspěvků.
Sežeňte si na vaší pobočce „katastru“ vaše Prohlášení dle § 1166 (20 Kč za / str), nechte si zkopírovat vše krom stránek o bytech jiných vlastníkům. Tam by mělo/musí být uvedeno jméno správce.
- – – – –
Moje známá vlastní polovinu bytového domu, mají tedy Prohlášení, kde je oddíl „Správce, pravidla pro správu domu a příspěvky na náklady spojené se správou domu a pozemku dle § 1166 odst. 2 Zák. 89/2012 Sb.“, a v něm je uvedeno jednak
- jméno správce (pokud ho zdá se ani neznáte)
- a dále ‚pravidla správy domu‘ ve kterém se píše o ‚společném účtu vlastníků‘, nikoli o soukromém účtu kohokoli, i když kardinální problém je vždy to, kdo má právo s účtem nakládat.
Pravda je, že jsem jí Prohlášení sehnal, ani se do něj nemrkla a šoupla ho do šuplíku (od toho šuplík je).
- – – – –
Předtím (nebo současně) bych se na Prohlášení poptal správce. Pokud se bude cukat, tak bych měl o společné peníze oprávněné obavy.
Poptejte se ostatních vlastníků a sdělte jim, že hrozí zpronevěření, protože peníze jsou zřejmě v soukromých rukách a i kdyby byl účet společný, tak záleří kdo má dispoziční právo.
Dostáváte vyúčtování uhrazených a)záloh služeb, b)příspěvků správy domu (tzv. fond oprav) ? A i kdyby, pořád jde o to, kdo má právo s účtem nakládat a s penězi disponovat.
Nejste jediný dům, který je na tom tak, jako vy. Bývala zde na toto téma diskuse, většino u na téma Domovník (Domovnice), např.
- – – – – –
www.portalsvj.cz/diskuse/svj-1
Vložil Adéla (bez ověření), 20. Říjen 2008 – 16:45
Nejprve byla byla vlastníkem obec. V bytech bydleli důchodci a Ti nám byty prodali. Jediné co funguje (prozatím), je to, že domovnice (nemáme ponětí jak se k tomu dostala) vybírá peníze na vodu, elektřinu a spoření. Jinak není očem psát.
Vložil Adéla (bez ověření), 20. Říjen 2008 – 18:24
Promiňte, nejdřív byla vlastníkem obec, od ní to odkoupili důchodci a třem rodinám ze čtyř tito důchodci byty prodali. Není u nás skoro níc kromě domovníka.
Vložil Vizi, 21. Říjen 2008 – 7:04
Jestliže se jedná o dům se 4 BJ, není splněna podmínka… „Společenství vzniká v domě s nejméně 5-ti jednotkami…“) a SVJ u vás tedy nevzniklo. Vše tedy záleží na dohodě vlastníků
Já bych začal od domovníka a vypátral bych jak se k tomu dostal, kdo ho pověřil zařizováním věcí. …
- dostáváte předpis záloh a jejich následné vyúčtování?
- – – – – –
Poslední komentáře