Vložil Kolar (bez ověření), 19. Listopad 2008 - 12:28

Přidal bych do diskuze vícero pohledů na problém, který není jednoduše řešitelný :

1)zákon o vlastnictví bytů (ZoVB) zejména, §11, odst.5) a § 13,odst.3)

§11/5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů7) tím nejsou dotčena

§13/3) Vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek. Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek. Ustanovení § 11 odst. 5 věty druhé platí obdobně. ...... Ustanovení zvláštních právních předpisů7) tím nejsou dotčena.

Z toho lze dovodit, že to platí i obráceně : „ úpravy, jimiž se mění vzhled domu (stavby), může SVJ provádět jen se souhlasem každého vlastníka, tedy zase všech vlastníků“. Je-li to rozumné a reálné toho dosáhnout 100% souhlasem všech nekomentuji.

  1. pro doplnění : Ze stavebního zákona č.183/2006, § 2 Základní pojmy, odst 2)

(2) V tomto zákoně se dále rozumí

  1. Změnou dokončené stavby je
  1. stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.

Z toho lze celkem logicky odvodit, dle mého názoru, že součástí zateplení musí být i barevné řešení fasády, kterým se může měnit vzhled stavby. Z hlediska povinností vlastníka vůči stavebnímu zákonu je tedy třeba vycházet z pojmu „Stavební úpravy“ !

Dále je dobré vědět : § 103 Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

  1. udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou
  2. stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.

Závěrem Jak se musí hlasovat ? – dle mého názoru, by se mělo o barevném řešení fasády domu rozhodovat na shromáždění dle §11/5,jako o opravě (je vidět jak spolu nekorespondují termíny používané v obou zákonech) t.zn „souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků“.

Jak se to musí udělat ? – za rozumné řešení považuji návrh dle pí Zdeny, t.zn. hlasováním ze 3 návrhů, zpracovaných dle návrhu p.Pavla tj. architektem. Bylo by asi vhodné nechat předem hlasováním odhlasovat, že v případě nedojde-li k rozhodnutí uvedeným hlasováním o vítězném návrhu, rozhodne o něm výbor.

Kolář

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.