- „Reklamoval jsem vyúčtované služby, nikdy jsem nedostal odpověď.“
A nikdy odpověď nedostanete. Vysvětlil jsem proč.
- „Neznám žádný zákonný předpis, který by uváděl, že se může vyúčtování provádět za kratší účetní období než je jeden rok.“
Účetní období je něco zcela jiného nežli zúčtovací období. Definici zúčtovacího období najdete v 2013/67/§2/1/c. Vyúčtování služeb se vždy provádí teprve po skončení zúčtovacího období, které je zpravidla dvanáctiměsíční (a které může ale nemusí být shodné s kalendářním rokem). Něčemu na tom nerozumíte ? Čtěte 2013/67/§7/1.
- „TUV nám rozúčtovává účetní … takže jedině teplo by mohlo být podle vyhlášky rozděleno z rozúčtování na dva příjemce.“
Jste zmaten. Je naprosto bezvýznamné kdo rozepisuje čísílka do rozúčtování: může to být účetní, Franta Flinta, nebo svatý Mikuláš. Rozdělení nákladů na poskytování TUV se provádí postupem podle 2015/269/§5, bez ohledu na to kdo ta čísílka spočítal.
- „Podle občanského zákoníku SVJ při převodu jednotky nedělá vyúčtování ke dni převodu, přesto tak učinil na všechny služby.“
První část Vašeho tvrzení je nepravdivá. Zákon říká pouze to, že nevzniká zákonná povinnost vypořádat vzájemné závazky při změně v osobě vlastníka jednotky. To víme všichni a o tom se zde vůbec nebavíme. Druhá část vašeho tvrzení je také nepravdivá: vyúčtování které Vám bylo doručeno je nepochybně vyúčtováním těch služeb, které jste přijímal v průběhu (celého) dvanáctiměsíčního zúčtovacího období. Přestaňte už fantazírovat.
- „Budu rád, pokud mi uvedete zákonný předpis, že je nutné rozúčtovat výtah, společnou elektřinu, úklid, atd. podle měsíců užívání bytu a ne za celé zúčtovací období.“
Vaše přání je zmatečné. Pletete si zřejmě tři pojmy: ROZÚČTOVÁNÍ, ROZDĚLENÍ a VYÚČTOVÁNÍ. Napřed se rozúčtuje náklad za celé zúčtovací období. Došlo-li ke změně v osobě vlastníka některé jednotky, náklad připadající na tuto jednotku se následně rozdělí mezi vlastníka č.1 a č.2 (může to být například podle dnů či podle měsíců přijímání služby)[1]. Pak se vypracuje a doručí vyúčtování každému příjemci služeb.
Pokud se Vám nelíbí jak bylo rozúčtováno a rozděleno, nic s tím nenaděláte. Nejste již vlastníkem jednotky, abyste mohl na shromáždění navrhnout nějakou změnu. Ostatně i kdyby byla taková změna schválena, mohl by se nový způsob rozúčtování/rozdělení nákladů uplatnit teprve od počátku zúčtovacího období roku 2025.
Vámi prosazovaný postup je ovšem zakázán zákonem, i kdyby snad byl v budoucnu odhlasován. Viz 2012/89/§1/2: Zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti. Toto ustanovení občanského zákoníku je kogentní[2].
[1] Zcela obdobně by se postupovalo, kdyby některá jednotka měla během zúčtovacího období postupně tři či více různých vlastníků. Každý z nich byl nepochybně příjemcem služeb. Náklad připadající na tuto jednotku by se dělil mezi vlastníky č.1, č.2 a č.3. Nárok na doručení řádného vyúčtování podle 2013/67/§7/1 vzniká samozřejmě každému z nich.
[2] Kogentní je takové ustanovení právního předpisu, od kterého se nelze odchýlit ujednáním stran.
Justitianus
Poslední komentáře