- Dotas (bez ověření): „Po novu platí, že skončí li lhůta třeba fikce doručení v datovce v sobotu, tak se fikce doručení posunuje na další pracovní den – pondělí – je tak?“
Na tom není nic „po novu“ !
Takto to přece upravoval i starý občanský zákoník č. 64/1964 Sb. (§ 111 až 114). Shodně upravuje počítání času i zákon č. 89/2012 Sb..
Podle § 18a odst. 3 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, platí, že [n]epřihlásí-li se do datové schránky osoba podle odstavce 2 ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty. |
Podle § 607 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, platí, že [p]řipadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty pracovní den nejblíže následující. |
Z uvedeného plyne, že lhůta v soukromoprávním styku nemůže nikdy skončit v sobotu, v neděli nebo ve svátek. Jestliže zákon č. 300/2008 Sb. hovoří ve svém § 18a o „posledním dnu této LHŮTY“, míní se tím nepochybně totéž co „posledení den lhůty“ určený postupem podle § 607 občanského zákoníku. Což je pracovní den nejblíže následující.
O rozdílu mezi „dobou“ a „lhůtou“ v soukromoprávní sféře jsem psal podrobně v diskusi Splatnost, dospělost, splnitelnost dluhu".
Justitianus
Poslední komentáře