Vložil Otrok výboru (bez ověření), 6. Červenec 2023 - 23:07

Bohužel jde o známý nedostatek občanského zákoníku a dříve zákona o vlastnictví bytů.

Výbor opravdu může legálně zadržovat zápis ze shromáždění mnoho let / navěky věků – resp. až do doby, kdy se výboru bude hodit obsah zápisu odtajnit, např. v řízení o zaplacení dlužného příspěvku na správu domu a pozemku, kterým SVJ ustojí důkazní břemeno před soudem.

Ano, jste člen SVJ, jste otrok výboru.

Vy můžete jen úslužně požádat o nahlédnutí, v určenou hodinu se poslušně dostavit na určené místo, kde na vás zápis bude čekat a svým fotoaparátem máte právo pořídit kopii zápisu.

Zákonodárci zapomněli, že 21. století je tu a internet má dnes v mobilu každý cikán.

A světe div se – soudy dodnes nemají jasno, zda nedílnou součástí zápisu jsou jeho přílohy (podkladové materiály, resp. schválené dokumenty), prezenční listina a plné moci.

Takže jeden soud rozhodne tak a jiný opačně.

Před novelou § 1179 OZ, která výslovně zakotvila právo pořizovat kopie, většina okresních soudů ani nepřiznávala právo vlastníkům předložené listiny okopírovat.

Jo a perlička – dodnes existuje jeden okresní soud, který zamítá žaloby o umožnění nahlédnout do zápisů ze shromáždění podle § 1179 OZ, protože znění § 1179 žádné právo nahlížet do zápisů nepřiznává a § 254 přiznává jen členům spolku, které však ve vztahu k SVJ vylučuje „speciální“ § 1179, takže vlastník nemá právo na zápisy ze shromáždění. Bomba co? V Česku je prostě radost se soudit.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.