Vložil Justitianus, 11. Leden 2023 - 6:02

V první řadě si to najděte v prohlášení vlastníka budovy. Pokud tam není uvedeno nic o tom jakým kvorem se rozhoduje mezi spoluvlastníky, pak se použije rozhodování o změně prohlášení v § 1169 občanského zákoníku.

Přístavba budovy vyžaduje aby ze společného pozemku „ostatní plocha – zeleň“ se oddělila část která má být zabrána přístavbou budovy. Vznikne tím nová parcela. Změna stavby bytového domu a změna velikosti pozemku a změna způsobu využití oddělené části pozemku – to vše zasahuje do samé podstaty vlastnictví (§ 1209). Toto bude určitě vyžadovat změnu prohlášení.

Vyžaduje se rovněž písemný souhlas osoby oprávněné z věcného práva (to jsou banky, které poskytly úvěry a hypotéky jednotlivým vlastníkům jednotek). Viz § 1169 odst. 1.

Přístavbou v těsném sousedství výlučně užívané části pozemku může dojít ke zhoršení využitelnosti Vámi výlučně užívané části. Toto by znamenalo znehodnocení Vašeho majetku. To mne vede k závěru, že změna stavby a změna pozemku bude vyžadovat nejen souhlas vlastníků s většinou hlasů (§ 1169 odst. 2), ale i Váš souhlas jako dotčené osoby.


Neznám však judikát který by přímo řešil práva výlučného uživatele části společného pozemku. Judikátů ohledně staveb na (cizím) sousedním pozemku je dostatek, ale problematika výlučně užívané společné části jednoho pozemku – to je specifický právní problém.

Za to může profesor Eliáš a jeho prožluklé bytové vlastnictví!

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.