Stavba přístavby souseda na společném pozemku
Vlastním bytovou jednotku s výlučným užíváním části pozemku. Máme samostatný vchod. Sousedi z obou stran si teď usmysleli, že si postaví přístavbu napevno spojenou se stavbou o rozměrech 3×3m. Což by mi ani nevadilo, ale chtějí ji stavět přesně na hranici zapsané v prohlášení vlastníka mezi našimi „pozemky“ což se mi nelíbí. Očekával bych, že tam bude něco jako nesmíš stavět 2 metry od této části. Protože část pozemku, která je před BJ je určena jako parkoviště a díky tomu bych vždy s autem vjížděl do „tunelu“ nehledě na to, že z jedný strany by nám to kompletně zastínilo okno do kuchyně. Má s tím někdo zkušenosti? Díky
T.
Pokud by si chteli postavit “pergolu”, tak mohou i na hranici pozemku, ale vy mate pozemek spolecny,
tam by jim melo stacit i >50% usnášeníschopneho shromáždění, ale kdoví, co tam chtějí stavět?
Vyhrává ten, který si postaví jako první ;-) tak si to postavte dřív než oni
Chtějí si rozšířit podlahovou plochu a tím i podíl na společných částech. Pergola to není je to trvalá součást budovy, která rozšiřuje podlahovou plochu. Podle výpočtu co jsem dělal by nás to „lohlo“ o cca 1,5 p.b. podílu na společných částech včetně pozemku což v řeči ceny pozemku bylo cca 100k.
Tedy myslíš zámkovou dlažbu? Nebo zimní zahradu nebo co přesně? Bez nákresu si těžko uděláme představu.
Jak by to lohlo, když to mají k výhradnímu užívání? Oni určitě nechtějí rozšiřovat podíl na společných částech, to je asi jenom tvoje konstrukce. Rozšíření podílu by potřebovali stoprocentní souhlas.
Pokud tedy jim to ve shromáždění projde a všichni jsou pro, tak asi mohou a vy si přistavte taky, ať si nezávidíte.
Jenom doplním, že to chtějí stavět načerno s tím, že to „má každý“ (ve vedlejší vesnici to má tak 0,001% všech) A nechápou argumenty, že by z toho mohl mít průser každý spolumajitel.
Oni parkovat budou, protože jak jsou krajní si to celé posunou a „nelegálně“ si dodělají parkování. Ano byl, není povoleno, protože to přesahuje maximální % zastavěnosti. My jsme uprostřed. Takže to odsereme s veškerou parádou
Takže oni mají větší pozemek a jsou oba vaši sousedi krajní, ano?
Na tak zase mate tu vyhodu, ze mate 2 neochlazovane steny sousedici se sousedama :-)
Pokud to chapu (planek jsi nedodal), tak ti vadi pevna hranice stanovena nejakou zdi, ze si tam nebudes moci otevrit dvere od auta…
No tak asi smula, jednou nemkdo ma (prideleny) nejaky pozemek a ty mas pozemek mensi, to je tvoje volba pri koupi nemovitosti.
Bonzovat na sopusedy nelegalni stavbu by asi nebyla ta prava cesta.
Zkus se dohodnout se sousedama, ze si ten svuj uzoucky pozemek 5–5,5 metru zadelas jako pergolu tramkama aby tam neprselo, ty 6m tramky opres o jejich strechy… A vsichni budete spokojeny, nebo ne?
Nejde o to si zavidět, ale parkovací místa jsou dlouhá 5,2m od silnice. Představte si že z každý strany si tam někdo postaví zeď (dlouhou 3m, vysokou taky 3m) z cihel přesně na hranici, takže nám tam z parkování udělají „tunel“.
Naprosto se mýlíte ohledně „pozemků“. Nejsou žádné. Existuje jediný pozemek ve spoluvlastnictví více osob.
Sousedi si mohli „usmyslet“ naprosto cokoliv. Bez souhlasu vlastníka však na společném pozemku nepostaví legálně vůbec nic.
Justitianus
No, jenže jsem nedohledal jestli k tomu musí dát souhlas všichni, nebo jenom 2/3 všech. Potřebuju je na něčem napálit, protože si to chtěj stavět i bez stavebního povolení „bo to je naše a tobě je do toho píču“
V první řadě si to najděte v prohlášení vlastníka budovy. Pokud tam není uvedeno nic o tom jakým kvorem se rozhoduje mezi spoluvlastníky, pak se použije rozhodování o změně prohlášení v § 1169 občanského zákoníku.
Přístavba budovy vyžaduje aby ze společného pozemku „ostatní plocha – zeleň“ se oddělila část která má být zabrána přístavbou budovy. Vznikne tím nová parcela. Změna stavby bytového domu a změna velikosti pozemku a změna způsobu využití oddělené části pozemku – to vše zasahuje do samé podstaty vlastnictví (§ 1209). Toto bude určitě vyžadovat změnu prohlášení.
Vyžaduje se rovněž písemný souhlas osoby oprávněné z věcného práva (to jsou banky, které poskytly úvěry a hypotéky jednotlivým vlastníkům jednotek). Viz § 1169 odst. 1.
Přístavbou v těsném sousedství výlučně užívané části pozemku může dojít ke zhoršení využitelnosti Vámi výlučně užívané části. Toto by znamenalo znehodnocení Vašeho majetku. To mne vede k závěru, že změna stavby a změna pozemku bude vyžadovat nejen souhlas vlastníků s většinou hlasů (§ 1169 odst. 2), ale i Váš souhlas jako dotčené osoby.
Neznám však judikát který by přímo řešil práva výlučného uživatele části společného pozemku. Judikátů ohledně staveb na (cizím) sousedním pozemku je dostatek, ale problematika výlučně užívané společné části jednoho pozemku – to je specifický právní problém.
Za to může profesor Eliáš a jeho prožluklé bytové vlastnictví!
Justitianus
„Přístavba budovy vyžaduje aby ze společného pozemku „ostatní plocha – zeleň“ se oddělila část která má být zabrána přístavbou budovy. Vznikne tím nová parcela.“ (Vložil Justitianus, 11. Leden 2023 – 6:02)
Těsně vedle.
Stavba (přístavba) novou parcelu nevyžaduje. Stavba (přístavba) může být provedena na stávající parcele (nebo na několika stávajících parcelách).
Ano, v prohlášení vlastníka je že pozemek je společná část s vylíčením užíváním určitých částí. Je tam, že se musí zachovat stejný vzhled budovy (což oni tou přístavbou naruší) a ano, právě mi jde o to, že tou přístavbou nás budou obtěžovat a znehodnotí naší část pozemku a to tím, že si si tam postavej stěny, které udělají z parkovacích míst „tunel“. Druhy soused s nimi souhlasí a v ten moment mají 2/3 všech hlasů a já můžu nadávat jak chci. Ale jak říkáte, díky tomu že mi zhoršej podmínky u nás tak na tom by se to dalo „uvařit“ ještě před tím, než začnou stavět a já to budu řešit se stavebním úřadem jako černou stavbu, která tam nemá co dělat.
Poslední komentáře