V předchozím příspěvku jsem vyjmenoval dvě možnosti jak nově uspořádat poměry mezi vlastníky jednotek jejich dohodou. Existuje ještě třetí možnost – změna prohlášení na základě rozhodnutí soudu.
§ 1162 (1) Jsou-li podíly na společných částech určeny jinak než poměrem velikosti podlahové plochy bytu k celkové podlahové ploše všech bytů v domě nebo než jako stejné, má vlastník jednotky právo domáhat se změny tohoto určení, pokud se okolnosti změnily tak podstatně, že určení jeho podílu na společných částech je zjevně nespravedlivé. (2) Nedojde-li na návrh vlastníka jednotky ke změně prohlášení (§ 1169), změní prohlášení soud. |
Tento postup je ovšem přípustný jedině při kumulativním (současném) splnění tří podmínek:
- Podíly nejsou určeny ani podle podlahových ploch bytů, ani jako stejné.
- Později (po nabytí vlastnictví jednotky) došlo ke změně okolností.
- Tato změna okolností je natolik podstatná, že má za následek zjevnou nespravedlnost (nepoměr mezi velikostí spoluvlastnického podílu a rozsahem práv a povinností vlastníka jednotky).
Jde o speciální aplikaci článku 11 odst. 3 ústavního zákona č. 2/1993 Sb. (zneužití práva) a § 2 odst. 3 občanského zákoníku (rozpor s dobrými mravy).
2/1993 Sb. Listina základních práv a svobod (3) Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. |
Justitianus
Poslední komentáře