Vložil Justitianus, 20. Září 2021 - 8:32

Radko, potvrzuje se, že (stejně jako pan Pavel) používáte pojmy, jejichž význam zkreslujete. Rád vysvětlím. Ale mohla jste si to zjistit sama, není to žádná raketová věda.

NÁJEM spočívá v tom, že pronajímatel přenechává nájemní smlouvou nájemci věc k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné. Viz § 2201 a následující.
Podle § 9 ZDP platí, že příjmy z nájmu, pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8, jsou příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů. Z uvedeného plyne, že i příjem z nájmu bytu neužívaného nájemcem k bydlení je příjmem podle § 9, není-li byt zařazen v obchodním majetku pronajímatele..
NÁJEM BYTU spočívá v tom, že pronajímatel přenechává nájemní smlouvou nájemci byt (nebo část bytu) k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné. Jde o speciální případ nájmu, při kterém nájemce užívá byt k zajištění bytových potřeb nájemce a popřípadě i členů jeho domácnosti.
S nájmem bytu mohou být nájemci poskytovány pouze voda/plyn/elek­třina/internet a dále služby podle zákona č. 67/2013 Sb..
UBYTOVÁNÍ je jeden z mnoha možných způsobů jakým nájemce užívá přenechaný byt (či jiný obytný prostor), pokud jej neužívá k zajištění bytových potřeb nájemce a popřípadě i členů jeho domácnosti. Citoval jsem to zde, je to rozlišeno v § 2235; číst jistě umíte.
Při nájmu bytu k ubytování či jinému krátkodobému účelu se použijí obecná ustanovení NOZ o nájmu nemovitých věcí, nikoliv speciální ustanovení o nájmu bytu. Daňový režim podle § 9 ZDP zůstává samozřejmě zachován.
Podle § 3 odst. 3 živnostenského zákona platí, že živností NENÍ pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Při tom se nerozlišuje k jakému účelu je byt pronajat.
POSKYTOVÁNÍ UBYTOVACÍCH SLUŽEB je obsahem živnosti volné „Ubytovací služby“, viz živnostenský zákon. Definice: Poskytování ubytování ve všech ubytovacích zařízeních (například hotel, motel, kemp, ubytovna) a v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci. V případě ubytování v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci s kapacitou do 10 lůžek (včetně přistýlek) podávání snídaní ubytovaným hostům.
Při poskytování ubytovacích služeb je podnikatel/živ­nostník povinen sjednávat spotřebitelskou smlouvu podle § 1810 a násl. občanského zákoníku. K tomu viz § 1837 písm. (j) NOZ. Nejde o obecný nájem nemovité věci či její části (§ 2201 a následující), ani o speciální případ nájmu bytu (§ 2235 a následující).

Upozorňuji, že v různých materiálech se dočtete lživé a zavádějící informace, které celou problematiku spíše zamlžují:

  • Není pravda, že by rozdíl mezi pronajímáním a poskytováním ubytovacích služeb snad spočíval v „krátkodobosti“ či „dlouhodobosti“ právního vztahu. NOZ nic takového nestanoví. ZDP nic takového nestanoví. I kdybyste pronajímala byt po týdnech, půjde o nájem, nikoliv o ubytovací služby podle živnostenského zákona.
  • Není pravda, že by rozdíl mezi pronajímáním a poskytováním ubytovacích služeb spočíval v tom jak často přicházejí platby na účet pronajímatele. I kdybyste s nájemcem sjednala že bude hradit každý den 1/365 ročního nájemného, půjde o stále o nájem, nikoliv o ubytovací služby podle živnostenského zákona.
  • Není pravdou, že by účelem nájmu bytu smělo být pouze a jedině uspokojování bytové potřeby nájemce a osob s ním v bytě žijících. Tuto zřejmou pitomost tvrdil Městský soud (Hejtmánek, Treschlová, Kadaňová). Ti to pouze opsali odjinud a neurčitě se zaštítili obecným odkazem na Ústavní soud, viz odstavec č. 26 rozsudku.
  • Není pravdou, že by užívání bytu nájemcem k účelu ubytování mělo automaticky znamenat že se zdaňuje podle § 7. Tuto naprostou pitomost tvrdil Finanční úřad pro hlavní město Prahu (viz odstavec 11 rozsudku). Soudci tento nesmysl přijali bez vlastní mozkové činnosti.

Ani soustavné pronajímání bytu k ubytování za účelem dosažení zisku obecně nespadá pod § 7. Není-li byt zařazen do obchodního majetku pronajímatele, ani nejde o volnou živnost „ubytovací služby“, pak jde nepochybně o příjem z nájmu podle § 9 odst. 1 písm. a) ZDP. Pronajímatel je v takovém případě POVINEN danit své příjmy právě takto, což mu ukládá zákon výslovně.

Žalobkyně měla ovšem smůlu, protože poskytování ubytovacích služeb přes Airbnb a obdobné platformy je Ministerstvem financí zařazováno pod „ubytovací služby“ (živnost volná podle § 25 odst. 2 živnostenského zákona), nikoliv pod (prostý) nájem. Tedy jde o podnikání a sjednávají se spotřebitelské smlouvy podle NOZ. Daní se podle § 7 ZDP.

Obdobně by se pod § 7 ZDP zařadily různé rekreační pobyty a wellness pobyty spojené s užíváním bytu, jestliže jsou svázány s dašími službami nad rámec zákona č. 67/2013 Sb. (např. poskytování ložního prádla, ručníků, hygienických potřeb, pravidelný úklid v bytě, doprava, stravování, případně rehabilitační, rekondiční či lázeňské služby nabízené spolu s pobytem, atd.).

Justitianus


Poznámka: Tento rozsudek (6 Af 20/2020) je sice v konečném rozhodnutí správný, ale argumentace soudu je zoufale zmatečná, dílem protizákonná, dílem naprosto irelevantní. Tento případ naléhavě ukazuje, proč je Česká republika právní žumpou, a proč každý soud je sázkou do loterie. Soudy sekají naprosté nesmysly a protiprávní tvrzení jako na běžícím pásu. Jiné soudy to pak z lenosti opisují stále dokola. A hle – ústavní soud to pak označí za „konstantní judikaturu“ a odmítne se věcí zabývat. 

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.