Zdravím pane Noam,
členové výboru mají relativně velkou zodpovědnost, dle NOZ vlastně v některých ohledech ještě větší než v minulosti. Někteří přede mnou již napsali co vše by měli statutáři /správci/ umět, v čem jsou zodpovědní atd. A také napsali o rizicích pokud je statutárním orgánem zástupce správní firmy. Nevím jak kvalitní je správcovská firma ve vašem domě, jak efektivně komunikuje s výborem apod.
Obecně, odměna 20 000,–Kč ročně pro bytový dům o 75 bytových jednotkách pro 3 osoby ve výboru není mnoho. Cca. 6666,–Kč pro jednoho člena výboru, ovšem před zdaněním, tzn. nakonec ještě méně. Za mnohem menší počet bytových jednotek běžně statutáři v Praze pobírají vyšší odměnu. Pokud funkci, tedy v případě vašeho domu i kontrolu po správcovské firmě mají vykonávat kvalitně, musí prakticky skoro vše po správcovské firmě kontrolovat a to v minimálně čtyřech rovinách. Technické, ekonomické, účetní a právní.
Když si promítnu jen kontrolu vyúčtování služeb po 75 bytech, dost práce. Kontrola daňových dokladů, kontrola faktur vůči měřidlům – skutečně naměřeným hodnotám, zařazení do nákladových skupin – součty položek, dělení dle daného klíče, příchozích zálohových plateb vůči nákladům na jednotlivé byty a další. Ta kontrola musí být křížová, jinak je to jen „hra“ na kontrolu. Dále kontrola závěrky. Kontroly příchozích plateb a návazné řešení nebo předání k řešení, viz. neplatiči v domě. Atd., atd…
Technická ve smyslu provádění výběrových řízení nad určitý fin. limit, dozoru nad většími opravami nebo kontroly správcovské firmy, která opravy řeší. Havárie ve společných prostorách domu, pojistné události. A další…
Právní. Příprava a kontrola smluv než se pod ně podepíšou. Kontrola znění a vyčíslení upomínek neplatícím v domě. Náležitosti a obsahová správnost různých dokumentů, zápisů schůzí shromáždění atd. Komunikace s úřady. A řada dalších úkolů.
Tzn. musejí problematiku dobře znát, mít znalosti.dovednosti a současně chtít funkci vykonávat.
A to jsem nepsal o vlastnících, kteří statutáry otravují s požadavky, které vůbec nemají a nemusí řešit. Pokud statutár bydlí přímo v domě, běžně mu klepou na dveře, zastavují ho na chodbě, otravují, někteří dělají navíc naschvály.
Jsou domy /i v Praze/ kde jsou vlastníci statutáry zdarma (nebo za velmi malý poplatek). V minulosti začali a z nejrůznějších důvodů pokračují ve funkci, často funkci vykonávají dobře. Většina ostatních vlastníků si to uvědomuje a pomáhá jim nebo jim alespoň nehází „klacky pod nohy“. Spíše se ovšem jedná o domy s menším počtem bytových jednotek. Takových domů je stále méně, navíc při vašem relativně vyšším počtu jednotek není divu, že nikdo nechce být ve výboru nebo předsedou za zmíněnou odměnu.
Poslední komentáře