Pane Realisto, pročpak se oháníte „selským rozumem“? Vždyť jej nepoužíváte. Selský rozum nám naopak říká, že každý se může svobodně rozhodnout a samozřejmě také může kdykoliv později své rozhodnutí změnit.
Vy se domníváte, že je to nějak jinak?
Vy jste například v roce 1996 přijal závažné rozhodnutí, že nepojedete na dovolenou do Chorvatska. To ovšem neznamená, že už se tam za celý život nesmíte podívat! Vaše rozhodnutí má totiž platnost pouze do okamžiku, kdy se rozhodnete, že do Chorvatska pojedete. Lex posterior derogat legi priori.
Když Vám dodavatel plynu oznámí nové ceny plynu od 1. července 2020, rozumí se tím automaticky, že starý ceník plynu přestane platit dne 30. června 2020. Ani to v novém ceníku nemusí být napsáno – jen blb by to nepochopil, že. Lex posterior derogat legi priori.
Stejné je to s každým právním jednáním. Sepsal jste závěť, ale ta je platná jen do okamžiku, kdy sepíšete závěť novou. K té staré se už nebude přihlížet. A to platí bez toho, že by v nové závěti muselo být výslovně uvedeno, že ta stará se ruší! To se totiž rozumí samo sebou, že platná je pouze jedna závěť – ta s nejnovějším datem. Lex posterior derogat legi priori.
Zásada LEX POSTERIOR je součástí obecných výkladových pravidel právních jednání už nejméně od roku 250 n.l., kdy o ní psal římský právník Modestinus. Už je to téměř 1800 let, nikdo to nezpochybňuje. Ale Vy si myslíte, že jste najednou chytřejší než všechny ty generace právníků před vámi …
Nález Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 378/16 ze dne 6. 9. 2016 Obecné soudy poruší právo na spravedlivý proces podle čl. 36 odst. 1 ve spojení s čl. 95 odst. 1 Ústavy, provedou-li výklad kolidujících právních norem v rozporu s obecnými výkladovými pravidly a ve svém důsledku tak vyloží právní normu v rozporu sjejím smyslem a účelem. |
Justitianus
Poslední komentáře