Vložil PN (bez ověření), 26. Červen 2019 - 12:35

„Osobně bych nechtěl žalovat SVJ,“ jsem napsal, protože jsem nikdy nedělal zbytečné problémy v SVJ, spíše naopak jsem pomáhal a pomáhám. Navíc pokud by platil předpoklad, že by se pokuta hradila z bankovního účtu SVJ a dlouhodobých záloh (tzn. naspořené peníze vlastníků), tak by vyplacení pokuty nebylo férové vůči ostatním vlastníkům, kteří by pokutu na SVJ nevymáhali…

Ale v případě, že některý z vlastníků již zažaluje SVJ a úhrada pokuty by se měla čerpat z bankovního účtu, potažmo dlouhodobých záloh „fond oprav“, pak by žaloba (třeba i hromadná – v zastoupení jednoho právníka pro skupinu vlastníků) byla efektivní obranou. Spravedlivější i v tom smyslu, že by ostatní vlastníci neměli pocit, že z uspořených peněz na opravy domu nakonec zaplatili pokutu jen jednomu z vlastníků, ale stejná výše pokuty by se vyplatila všem vlastníkům.

„Jaká hromadná žaloba?“ Viz. můj předchozí příspěvek, hromadná žaloba, tzn. že několik vlastníků /klidně i všechny ostatní vlastníky kromě toho prvního vlastníka, co žalobu už podal první./ bude zastupovat jeden právník. Organizačně, ekonomicky atd. efektivnější.

Proti komu? Proti tomu koho bude možné pokutovat, otázkou je jestli na SVJ jako celek – právnickou osobu? nebo žaloba přímo na orgány SVJ (tzn. na výbor nebo pověřeného vlastníka z řad vlastníků bytů) nebo například přímo na správcovskou firmu pokud se jedná o např. „externího předsedu“ ze správcovské firmy. To vše pak záleží na konkrétních okolnostech daného SVJ a na přesném znění žalobního petitu.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.