Pan Zdenek22 napsal: „V každém případě by ale správce měl
postupovat podle vašich stanov …“
To ovšem není pravda!
Je třeba rozlišovat: zákonným správcem domu je SVJ, a to samozřejmě musí postupovat podle stanov SVJ.
Jenže tazatel i pan Zdenek22 pod pojmem „správce“ myslí smluvního správce, se kterým SVJ sjednalo smlouvu o výkonu některých činností správy domu. Smluvnímu správci je ovšem úplně jedno co je obsaženo ve stanovách SVJ. Smluvní správce samozřejmě NENÍ automaticky povinen řídit se stanovami jiné osoby. Smluvní správce se řídí sjednanou dvoustrannou smlouvou a přijímá průběžně pokyny od statutárů SVJ.
Doporučuji trvat na tom, aby členové výboru v domě tazatele rozklíčovali jaké konkrétní činnosti si správce naúčtoval navíc. A zda skutečně tyto náklady byly vynaloženy a zda byly nezbytné. Je totiž nebezpečné ponechat smluvnímu správci volnou ruku. V příštím roce by tyto částky „navíc“ mohly vzrůst na dvojnásobek, trojnásobek …
K pojmu „vlastní správní činnost“Je třeba rozlišit tři druhy nákladů:
- náklady na vlastní správu právnické osoby SVJ (náklady na zápisy do rejstříku SVJ, notářské poplatky, náklady na vedení účetnictví SVJ, na vedení bankovních účtů, a část odměny statutárů týkající se vlastní správy SVJ – právnické osoby)
- náklady na správu domu a pozemku (sem patří náklady na opravy, údržbu, technické zhodnocení domu, náklady na povinné revize společných technických zařízení, část odměny statutárů týkající se správy domu, a také náklady na pojištění domu)
- náklady na poskytování služeb spojených s užíváním bytů.
Justitianus
Poslední komentáře