Dvojí metr, o kterém píšete, vyplývá z faktu, že dle ZoVB vznikalo SVJ automaticky ze zákona (pokud nebyly přijaty stanovy tak platily vzorové), stanovy společenství tedy neměly povinnou formu notářského zápisu. Pokud byly vlastní stanovy společenství schváleny, byly pouze přílohou notářského zápisu o průběhu prvního shromáždění. Ke vzniku společenství vlastníků podle zákona o vlastnictví bytů nebylo tedy schválení jeho vlastních stanov vůbec třeba a také ztohoto důvodu nebylo veřejné listiny ani třeba ke změně stanov společenství vlastníků.
Podle § 1200 NOZ vzniká právnická osoba SVJ až zápisem do rejstříku společenství na základě zakladatelského právního jednání, které spočívá právě v přijetí stanov společenství vlastníků. Při založení společenství schválením stanov podle § 1200 odst.3 se vyžaduje forma veřejné listiny – notářského zápisu z důvodů právní jistoty (stejně jak je tomu u kapitálových společností).
Při založení SVJ formou prohlášení a smlouvou o výstavbě s uvedením náležitostí stanov se forma veřejné listiny nevyžaduje, protože jde o výjimku, kdy společenství vlastníků zakládá jediný vlastník všech jednotek.
Poslední komentáře