Vložil Jasný (bez ověření), 30. Říjen 2018 - 15:10

Jak už bylo níže uvedeno, je předseda SVJ/výbor SVJ povinen informovat vlastníka o dlužnících a o postupu předsedy či členů výboru (máte-li vícečlenný výbor) při vymáhání dluhů, pokud o to vlastník požádá.

Členové výboru/předseda SVJ mají zákonou odpovědnost vyplývající z povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře.
§ 159 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, říká, že kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s péčí řádného hospodáře, tedy s nezbytnou loajalitou, pečlivostí a s potřebnými znalostmi. Dále pak uvádí, jakým způsobem funguje odpovědnost výboru.

Jestliže výbor způsobil škodu SVJ porušením svých povinností při výkonu funkce, pak je povinen tuto škodu nahradit, tj. každý člen výboru/předseda SVJ bude povinen k této náhradě. Pokud výbor škodu nenahradí, pak se všichni členové stávají zákonnými ručiteli za dluhy SVJ, a to v rozsahu škody, kterou měli nahradit SVJ.

Povinností předsedy je dluhy řádně vymáhat a prominutí dluhů dlužníkům je bezpochyby v rozporu s uvedenou péčí řádného hospodáře. Takovým jednáním způsobil předseda/členové výboru škodu SVJ porušením svých povinností při výkonu funkce a jsou povinni tuto škodu nahradit. Upozorněte na to předsedu a pokud nesjedná nápravu, obraťte se na advokáta a vymáhejte dluhy po něm, případně ostatních členech výboru, máte-li výcečlenný výbor.

Podrobněji se o odpovědnosti výboru jednat s péčí řádného hospodáře a vymáhání dluhů píše na stránkach „Sdružení českých, moravských a slezských SVJ“ v článku zde:

http://cmssvj.cz/…ak-je-resit/

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.