Důležitá jsou pravidla. Jak říkával Petr Pithart, tam, kde lidé mají k dispozici dobrá procesní pravidla, tam se lze domoci i práv.
Otázku je třeba posuzovat v souvislostech. SVJ má nějaké stanovy (nevíme, co v nich je), řídí se zákonem – nejen úpravou o bytovém spoluvlastnictví, ale též zejména úpravou právnických osob, SVJ je postaveno na obecných zásadách občanského zákoníku (Každý má povinnost jednat v právním styku poctivě. Nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu. Nikdo nesmí těžit ani z protiprávního stavu, který vyvolal nebo nad kterým má kontrolu. Má se za to, že ten, kdo jednal určitým způsobem, jednal poctivě a v dobré víře. Zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany.)
Položme si otázky.
Mohou zbývající členové výboru odvolat předsedu tajně bez
svolání výboru? Výbor obvykle svolává předseda. I kdyby podle stanov
výbor svolával kterýkoli člen, můžou svolat výbor a nedat vědět
třetímu členovi? Jde potom o platné odvolání? Co když jsou ve stanovách
lhůty ke svolání výboru, které nebyly dodrženy?
Shromáždění podle zákona svolává výbor. Mohou dva členové výboru svolat shromáždění, nerozhodl-li o svolání výbor a chybí-li usnesení výboru o svolání? Stačí na pozvánce dva podpisy kterýchkoli členů výboru, nebo svolání musí předcházet rozhodnutí výboru? Je takové svolání shromáždění platné? Pokud má výbor 5 členů, bude každý měsíc konán palácový převrat, protože písemná právní jednání mohou podepsat kteříkolovi dva členové výboru?
Jiná situace by byla, pokud by předseda dlouhodobě neplnil své povinnosti, ignoroval schůze výboru, nesvolával výbor, pak je třeba přistoupit k razantním krokům. Bylo tomu tak v této situaci tazatele?
Poslední komentáře