Vložil René (bez ověření), 22. Duben 2017 - 14:39

Katastr neblokuje převody jednotek, pokud společenství vzniklo automaticky ze zákona podle § 9 odst. 3 ZoVB, protože takový vznik katastr považuje za prokázán (ani když nebylo splečenství zapsáno do rejstříku, protože společenství vzniklo okamžikem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí třetímu vlastníkovi, nikoliv až okamžikem zápisu do rejstříku jak je tomu u vzniku SVJ podle NOZ).

Prokazuje to „Návod pro správu katastru nemovitostí“ ČUZK:

„5.5.2.3.1.2 V do­mě, ve kterém bylo před 1. lednem 2014 alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři byly již před tímto datem ve vlastnictví tří různých vlastníků, se považuje vznik společenství vlastníků jednotek podle § 9 odst. 3 BytZ za prokázaný.“

„5.5.3.4.2.1 V pří­padě, že neby lo založeno společenství vlastníků v domě s alespoň pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nebo nevzniklo ze zákona podle § 9 odst. 3 BytZ , pov olí se vklad vlastnického práva k první převedené jednotce (po vzniku povinnosti založit společenství vlastníků) , aniž by katastrální úřad vyžadoval prokázání vzniku společenství vlastníků. K další (druhé) převedené jednotce se již povolí vklad vlastnického práva až poté, co bude prokázán vznik společenství vlastníků jednotek“

Za druhé tvrdíte, že se neuplatní správa bez vzniku společenství. V § 1191 je uvedeno, že se použijí na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění. Tzn., že je uplatněn stejný režim správy domu a pozemku jako u vzniklého společenství vlastníků, takže v tom nevidím žádný problém.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.