U výměny oken v bytech, jsou-li ve vlastnictví vlastníků bytů, je zbytečné tuto otázku řešit. O této výměně se neúčtuje a náklady se nehradí z tzv. „FO“, ale pěkně každý ze svého.
Je-li podle prohlášení vlastníka vnější část vnějších oken ve spoluvlastnictví všech členů, je nejjednodušší uzavřít dohodu o účasti na nákladech na výměnu. O dohodě jsem tu už psala a uvedla i ukázku.
Kdyby se po letech prováděly jednotné nátěry vnější strany vnějších oken v bytech, šlo by o opravu hrazenou z „FO“.
U výměny oken v prostorech, které jsou ve spoluvlastnictví všech členů SVJ, by mělo řešit problém „rekonstrukce, či oprava“ MMR. Právní předpisy se zmiňují o rekonstrukci, aniž by někoho napadlo tento pojem definovat.
Navrhuji proto zasílat dotazy přímo na MMR a nabádat autory právních norem, aby uvedli u rekonstrukce jednoznačné vysvětlení tohoto pojmu pro účely ZoVB. Nechtějí-li definovat rekonstrukci, měli by připojit odkaz na § 33 ZDP.
Pokyn D-300 vydaný MF potom uvádí k § 33:„Za změnu technických parametrů podle zákona se nepovažuje jen samotná záměna použitého materiálu, a to i v případě výměny oken s dřevěným rámem za okna s rámem plastovým, pokud.....“
Výměna společných oken by potom byla opravou.
U finančně náročných oprav by měl být stanoven limit, do kterého může rozhodovat o opravách výbor SVJ.
Oprava oken ve společných prostorách výměnou za plastová se financuje z tzv. „FO“ normálně podle spoluvlastnických podílů, nestanoví-li dohoda uzavřená se všemi vlastníky jednotek něco jiného.
N. Klainová
Poslední komentáře