Jestliže poskytovatel nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost upravenou tímto zákonem ve stanovené lhůtě, je povinen zaplatit druhé straně pokutu ve výši 100 Kč za každý započatý den prodlení, ledaže by splnění povinností v této lhůtě nebylo spravedlivé požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé smluvní strany. …§14 zákona č. 67/2013 Sb. zákon, – znění od 01.01.2014
§14 …Přechodná ustanovení§15 Účinnost
(1) Pokud tento zákon nestanoví jinak, řídí se jeho ustanoveními i právní vztahy vzniklé přede dnem nabytí jeho účinnosti. Vznik těchto právních vztahů a nároky z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů.
(2) Rozúčtování a vyúčtování nákladů na služby za zúčtovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se provede podle dosavadních právních předpisů.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2014.citace z odkazovaného článku od údajně „JUDr. Pavly Schödelbauerové“:
V případě služeb, které si příjemce služeb zajišťuje bez účasti poskytovatele služeb, tedy jde o přímý „dodavatelsko-odběratelský vztah”, se zákon nepoužije. Jde například o dodávku elektrické energie na základě dohody příjemce služby s příslušným poskytovatelem (např. rozvodným závodem). ZOS řeší problematiku služeb v plném rozsahu, to znamená, že kromě způsobu rozúčtování a úhrady služeb upravuje otázku zálohování, použití paušálních plateb a sankcí, tedy pokuty, a od 1. 1. 2016 úroku z prodlení, který nahrazuje dosavadní úpravu poplatku z prodlení. Zákon o službách nabyl účinnosti od 1. 1. 2014 a podle přechodného ustanovení obsaženého v § 14 ZOS se rozúčtování a vyúčtování nákladů na služby za zúčtovací období, které započalo přede dnem nabytí jeho účinnosti, provedlo podle dosavadních právních předpisů.Teprve rozúčtování a vyúčtování za rok 2015, které bude provedeno v roce 2016, se bude řídit ZOS platným od roku 2014.Přestože ZOS nabyl platnosti s určitým časovým odstupem ve vztahu k NOZ, došlo v některých ustanoveních k rozdílnému přístupu k právní úpravě, neboť proces projednávání probíhal částečně před přijetím NOZ a následně pak po jeho přijetí. Z tohoto důvodu bylo nutné přistoupit k novele ZOS, která byla přijata a publikována ve Sbírce zákonů pod č. 104/2015 Sb. s účinností od1. 1. 2016. Tato novela řeší zejména otázku sankcí za porušování povinností stanovených v ZOS, a to povinností peněžitých i nepeněžitých.
Otázka:
mám tu zákon 67/2013 ve znění do 31.12.2015. Mám tu teď „odborné stanovisko“ JUDr.Schödelbauerové. Lze říci že §13/1 ve znění do 31.12.2015 tzn. byl v nějakém časovém období aplikovatelný nebo takové období s odkazem na „Schödelbauer-stanovisko“ neexistuje??
Poslední komentáře