Vložil ivanq, 26. Květen 2016 - 11:40

V zákoně č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník, je § 3041, který způsobil rozruch v odborné i laické veřejnosti. Praví se v něm zhruba to, že ustanovení ve stanovách SVJ odporující donucujícím ustanovením nového občanského zákoníku pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti (t.j. od 1.1.2014) a že SVJ je povinna přizpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku do tří let (t.j. do 31.12.2016).

Toho se chytili méně kvalitní právníci jako zdroje mimořádného zisku a začali laiky ve statutárních orgánech přesvědčovat, že všechna SVJ budou muset vypracovat zbrusu nové stanovy podle nového občanského zákoníku a že nejlépe bude, když si jejich vypracování zadají udělat u nich za cca 10.000.- Kč/kus.

Objevila se ovšem další, protichůdná skupina, která naopak tvrdí, že nový občanský zákoník a zejména bytové spoluvlastnictví v něm je paskvil, protože se na něco důležitého zapomnělo a v důsledku toho § 3041 pro SVJ neplatí. Podle tohoto druhého krajního názoru by se proto nemělo dělat nic a měli bychom se tvrdošíjně dál řídit zrušeným zákonem č. 72/1994 Sb.

Pokusím se naznačit svůj skromný názor.

Jestliže jste jako SVJ vznikli ze zákona č. 72/1994 Sb., potom to platí navždycky. Ve stanovách budete mít stále uvedeno, že jste vznikli po splnění podmínek podle zmíněného zákona. Ve veřejném seznamu nemovitých věcí (na katastru) budou jednotky vašeho SVJ také stále vedeny jako jednotky vymezené podle zmíněného zákona.

Nad rámec otázky považuji za účelné poznamenat ještě toto. Když projdete jednotlivá ustanovení vašich Stanov, najdete tam taková ustanovení, která odporují donucujícím ustanovením nového občanského zákoníku. Ta musíte upravit. Ostatní upravovat nemusíte. Určitě budou plati dál, i když se budou odchylovat, protože nejsou kogentní.

Která to jsou, ta donucující ustanovení? Donucující, cizím slovem kogentní, jsou taková ustanovení zákona, od kterých se nesmíte odchýlit. Právo není matematika. Proto se mi neptejte, která ustanovení to jsou, od kterých se nesmíte odchýlit. Právník vám to neřekne, protože to je jeho vědomostní kapitál, že má zkušenost, že má kontakty, a že ví, co u soudu prochází a co už ne.

Moje praktická rada proto je následující. Vybírejte podle nejlepšího vědomí a svědomí a podle potřeby vašeho SVJ. Když se podíváte do veřejného registru SVJ-ček ve vašem kraji a uvidíte jaké pitomosti se pouští do sbírky listin, určitě se vám zvedne sebevědomí.

Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí kogentními jsou namátkou např. ustanovení § 1194 (SVJ nesmí podnikat, SVJ je založeno za účelem zajišťování správy domu a pozemku). § 1200 (SVJ se založí schválením stanov) atd.

Mně velmi pomohl odkaz http://www.bulletin-advokacie.cz/…d-1.-1.-2014

Ivanq.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.