Vážení, můžete mi prosím napsat, z čeho dovozujete, že spolumajitelé jednotky nemohou zmocnit jakéhokoliv svého společného zástupce.
§ 1185
Spoluvlastnictví jednotky
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
V textu ustanovení se píše pouze o společném zástupci, což skutečně může být kdokoliv.
Viz Občanský zákoník HLAVA III – ZASTOUPENÍ(§ 436 – § 488) Díl 1 – Všeobecná ustanovení(§ 436 – § 440) Díl 2 – Smluvní zastoupení(§ 441 – § 456).
Viz komentářová literatura Novotný, M., Horák, T., Holejšovský, J., Oehm, J.: Bytové spoluvlastnictví a bytová družstva. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2016.
II. Společný zástupce
Pokud jednotka bude ve spoluvlastnictví, nadále bude třeba k jednání za její spoluvlastníky (včetně společného jmění manželů) výslovného zmocnění. O zmocnění spoluvlastníka budou zřejmě platit přiměřeně § 1134–1138 ObčZ o správci společné věci. Obecně se užijí ustanovení o zastoupení a ve vztahu ke třetím osobám plné moci podle § 436–449 ObčZ. Protože zákon nestanoví na tomto místě podmínku písemné formy, která v zásadě neplyne zřejmě ani z § 560 ObčZ o formě právních jednání, není obecně písemná forma nutná. Písemná forma by však byla nutná, pokud byla měněna věcná práva k nemovité věci, doporučit je ji však třeba vždy. Zástupcem nemusí být spoluvlastník jednotky.
Znáte snad nějakou judikaturu co by zakazovala, aby společným zástupcem dle § 1185 byla třetí osoba, odlišná od spoluvlastníků? Případně judikaturu, co by zakazovala ústně udělenou plnou moc pro nahlížení do dokumentů a účetnictví?
Poslední komentáře