Vložil lake, 4. Leden 2016 - 17:49

Pan Evžen se opět mýlí. Opět ta samá slepá neznalost textu zákona a obsahu zákona a smyslu zákona.

(1) Pan Evžen začal svou úvahu správně. Dovodil, že oddíl o bytovém spoluvlastnictví je pouze speciální právní úpravou (lex specialis) vůči Dílu 4 „Spoluvlastnictví“.

(2) Dále správně dovodil, že právní úprava, obsažená v lex specialis, má vždy přednost před právní úpravou obecnou. Hlasování spoluvlastníků společných částí domu je tedy upraveno ve speciální části NOZ v § 1206. Z obecných výkladových pravidel plyne, že toto speciální ustanovení má „přednost“ před obecnou úpravou hlasování spoluvlastníků (§ 1128 až § 1133 NOZ).

(3) Až potud je v úvaze pana Evžena všechno v pořádku. Pak už je všechno špatně. Bohužel, pan Evžen nezná obsah lex specialis § 1206 a nevychází z obsahu této právní normy. Namísto toho uplatňuje své protiprávní fantazie. Proto dochází k absurdním a nesprávným závěrům. Při tom samotný § 1206 je jednoznačná, určitá a srozumitelná právní norma jednoduchého práva. Cituji:

89/2012 Sb. § 1206
Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.

Pořadí pro stanovení hlasovacího kvora je tedy dáno jednoznačně:

  1. Rozhodování bytových spoluvlastníků se řídí podle stanov.
  2. Neobsahují-li stanovy příslušnou speciální úpravu, rozhodování se řídí podle zákona.
  3. Neobsahují-li ani stanovy ani zákon příslušnou speciální úpravu, rozhoduje se podle poslední možnosti zmíněné v § 1206 (nadpoloviční většinou přítomných).

Je tedy zcela zjevné, že se hlasuje podle obsahu stanov, případně podle zákona. Zákonodárce zjevně nechtěl znovu opisovat § 1128 až § 1133, takže prostě odkázal na zákon. Takže platí, že se použijí také ustanovení o rozhodování spoluvlastníků podle § 1128 až § 1133, a dále samozřejmě ustanovení § 1214. Mimo to se samozřejmě použijí i ustanovení kterýchkoliv jiných zákonů současných i budoucích, jestliže se týkají (budou týkat) spoluvlastnického rozhodování; například speciální rozhodování o službách spojených s užíváním bytů probíhá podle příslušných ustanovení zákona č. 67/2013 Sb..

Kolosální zmatek v hlavě pana Evžena vznikl tím, že není seznámen s obsahem § 1206. Nestačí slepě tvrdit, že se vždy použije speciální ustanovení § 1206. To je samozřejmě pravda, ale je třeba si také toto ustanovení přečíst, porozumět mu, a řídit se jeho obsahem. Jestliže zákonodárce odkázal obecně na zákon, věděl proč tak činí.

Shrnuto jednou větou:
Hlasování upravené v § 1206 se použije, pouze pokud nelze nalézt odpovídající právní úpravu rozhodování spoluvlastníků ani ve stanovách, ani v zákoně.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.