Vložil lake, 4. Leden 2016 - 9:48

Pane Evžene, Váš dotaz je zmatečný. Buď se rozhoduje na zasedání shromáždění, nebo se rozhoduje mimo zasedání shromáždění. Neexistuje však nic takového jako rozhodování „na zasedání mimo shromáždění“.

Až budete vědět na co se ptáte, upřesněte nám to. Děkuji.

Judikát, který citujete je zjevně vadný. Soudce nebyl schopen zdůvodnit svůj protiprávní názor, a neuvedl z jakého nosného důvodu se odchyluje od jednoznačně formulovaného znění zákona. Judikát je tedy nepřezkoumatelný. Je to pěkná ukázka libovůle soudu a neschopnosti soudce. Jiný význam nemá.

O tom jsem Vám, pane Evžene, psal už jednou jinde: http://www.portalsvj.cz/…atit-na-soud#….
--------------------------------------------------------------------

Navíc se naprosto mýlíte ve výkladu práva, zjevně pro Vaši neznalost obsahu zákona. Ustanovení o rozhodování spoluvlastníků se samozřejmě použijí i pro rozhodování bytových spoluvlastníků. Vždyť to výslovně stanoví § 1158 a § 1206 NOZ. To byste si to ustanovení ovšem musel napřed přečíst, a také pochopit jeho obsah.

Pokusím se o obecnou odpověď na Váš dotaz, platnou pro rozhodování o významné záležitosti v SVJ(2012), které nemá ve stanovách uvedena kvora vyšší, než stanoví zákon.

(1) Při rozhodování na řádně svolaném zasedání shromáždění se rozhoduje kvorem podle zákona, tedy podle § 1129 NOZ: je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků.

(2) Stejným kvorem se rozhoduje mimo zasedání (per rollam), pokud ve stanovách je taková možnost rozhodování zakotvena.

(3) Jestliže jde o rozhodování mimo zasedání (per rollam) po tom, co řádně svolané shromáždění mělo o věci rozhodnout, avšak nebylo způsobilé usnášet se (§ 1210 NOZ), pak se použije speciální snížené kvorum uvedené v § 1214. To má jako lex specialis nepochybně přednost před obecným § 1129. Podle § 1214 NOZ platí, že v tomto případě se rozhodnutí přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek.

(4) Dvě výjimky ze sníženého hlasovacího kvora podle § 1214 jsou vyjmenovány přímo v § 1214. Je to pochopitelné, protože obě tam uvedená rozhodování vyžadují ujednání (smlouvu) všech dotčených spoluvlastníků. Proto většinové hlasování nepřichází v těchto dvou případech vůbec v úvahu.

lake
--------------------------------------------------------------------

P.S. Jak Evžen, tak Arveno se mýlí zásadním způsobem, jestliže předpokládají, že hlasování per rollam je vždy spojeno se sníženým kvorem. Samozřejmě tomu tak není: zákon nic takového neobsahuje a důvodová zpráva k NOZ to vysvětluje dostatečně jasně. Snížené kvorum podle § 1214 platí pouze při opakovaném rozhodování o téže věci po tom, co řádně svolané shromáždění o věci nerozhodlo pro svou nezpůsobilost usnášet se. Čtěte NOZ.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.