Claudia, nechápete bohužel vůbec o co jde. Je-li vlastník v právu, musí napadnout přijaté usnesení soudně, a musí tak učinit v zákonné lhůtě. Jen tak se domůže svého práva. Najdete to v ZoVB i v NOZ. Bude-li jen sedět na zadku a čekat, nevysedí nic.
Takže znovu, už asi po dvacáté:
„[N]ení-li usnesení valné hromady (…) včas napadeno postupem podle § 131, resp. § 183 obchodního zákoníku, jsou jeho případné vady, pro něž by jinak mohlo být prohlášeno neplatným, navždy zhojeny. (…) Shledá-li [soud] v jiném řízení, že usnesení bylo přijato vadně či že postrádá předepsané náležitosti, musí z něj jako z platného vycházet.“
Citoval jsem ze starší literatury (Dědič, J., Čech, P., Obchodní zákoník. Komentář, 3. díl., 2. vydání, Polygon, Praha 2007). Pokud je mi známo, soudy zcela shodně judikují i po nabytí účinnosti NOZ, a shodně vždy posuzovaly a posuzují i usnesení orgánů jiných právnických osob.
Je naivní domnívat se, že budete mlčet – a za rok, za dva, za pět let se vytasíte s nějakou námitkou ke kdysi přijatému usnesení. Soud se Vaší námitkou zabývat nebude, i kdyby byla tisíckrát správná. Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.
lake
Poslední komentáře