Může být v Prohlášení vlastníka zástavní právo na dluh celého družstva?
Můj známý je členem družstva. To vzniklo proto, aby později mohlo dávat byty do osobního vlastnictví. V družstvu jsou dvě lokality, každá v jiném místě. Proto se i družstvo jmenuje Družstvo X-Y. Jako celek si družstvo vzalo půjčku u ČSOB na koupi obou lokalit s pozemky i s domy. Družstevníkům byla vypočtena částka, kterou musí družstvu uhradit. Známý zaplatil částku celou (cca 2 miliony), tím měl svůj díl splacený. V domě, kde žije, je 20 bytů a cca 1/3 má vše zaplaceno, ostatní splácejí úvěr u ČSOB. Nyní vzniká SVJ v domě mého známého. A v prohlášení vlastníka stojí, že:
Vlastník nemovité věci prohlašuje, že na jednotky přecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce tato zástavní práva: • Zástavní právo smluvní, pohledávky ve výši X desítek milionů- Kč a příslušenství, ve prospěch Československé obchodní banky, a.s., • Zástavní právo smluvní, pohledávky ve výši 2× X desítek milionů,– Kč a příslušenství, ve prospěch Československé obchodní banky, a.s., s Vlastník nemovité věci prohlašuje, že mimo výše uvedených zástavních práv a věcného břemene na jednotky nepřecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce žádná další práva jako jiná zástavní práva, předkupní práva, věcná či jiná práva jako nesplacené úvěry.
Je to možné? Snad by ti, co splatili celou částku a chtějí byt do osobního vlastnictví, neměli mít svůj byt v zástavě proti těm, co dluží a třebas nikdy byt nesplatí. Co s tím? Známý to zatím nepodepsal a já radím nepodpisovat, formulace se musí změnit. ALe jak? Astera
Poslední komentáře