SVJ je ze zákona určeno ke správě budovy. Podle § 1195 obč. zákoníku společenství vlastníků může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku. Víte o případu, že by si SVJ pro tyto účely koupilo dům či byt? A z čeho, když nesmí podnikat? Z darů? A od koho? Nebo, že by se bytoví vlastníci na koupi bytu pro SVJ složili?
Nesouhlasím s vámi, že SVJ pokuta nehrozí. Domnívám se (nejsem oprávněn vykládat zákon), že povinnost opatřit si průkaz se vztahuje k události prodeje či pronájmu, nikoliv k vlastnictví. Tedy povinnost opatřit si průkaz má SVJ podle odstavce 2. Podmínkou této povinnosti snad může být také § 7a, odstavec 7, tedy písemná žádost bytového vlastníka o předání PENB. Otázkou je, zda má SVJ tutéž povinnost (pod hrozbou pokuty), když se nedozvědělo, že bytový vlastník byt prodává či pronajímá. Snad by se řešilo, zda vynaložilo dostatek úsilí, aby se to dozvědělo. Nebo by se řešilo, zda prodávající či pronajímatel nezpůsobil SVJ škodu tím, že mu to neoznámil.
Ten kdo se více o PENB zajímá, vyhne se případným sporům a nepříjemnostem ve vzájemných vztazích. Na zpracování PENB lze asi vydělat vždy, když se s vlastnictvím či budovou něco děje, něco se mění. Je to důležitý a sofistikovaný technický dokument, při změnách budov součást stavební dokumentace, ověřované stavebními úřady při stavebním řízení. Při změnách vlastnictví je to průkazný doklad o hodnotě majetku.
A § 7a, odstavec 1c), má od 1. 7. 2015 zcela jiné znění.
ing. Vladimír Hrouda +420 739 046 041 hrouda1@gmail.com www.hrouda.cz
Poslední komentáře